ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ РОЗПОРЯДЖЕННЯ
Про доведення до відома учасників Відповідно до підпункту 39 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 292/2003, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України постановила: 1. Довести до відома учасників ринків фінансових послуг інформаційний лист Держфінпослуг щодо здійснення діяльності по залученню в управління коштів фізичних та юридичних осіб у зв'язку з набранням чинності Закону України „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" (додається). 2. Відділу взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю (Нагорняк М.В.) забезпечити опублікування листа, зазначеного в пункті 1 цього розпорядження, в засобах масової інформації.
Протокол № 54 засідання
Комісії від 06.04.04
Щодо здійснення діяльності У зв'язку з численними запитами з приводу набрання чинності Законом України „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України доводить до відома учасників ринків фінансових послуг інформацію про умови здійснення такої діяльності. Закон України „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" містить загальні норми щодо залучення коштів фізичних і юридичних осіб в управління з метою фінансування масового будівництва житла шляхом створення фінансовою установою - управителем фонду фінансування будівництва (ФФБ) або фонду операцій з нерухомістю (ФОН). В цьому законі не визначені види фінансових установ, які мають право створювати вищезазначені фонди та бути їх управителем. Проте спеціальним законодавством, що регулює діяльність окремих видів фінансових установ, встановлені відповідні обмеження. Зокрема, установлений виключний перелік видів діяльності, пов'язаної
з наданням фінансових послуг, до якого не входять створення ФФБ та ФОН,
а також управління майном при фінансуванні будівництва житла, для таких
фінансових установ: Отже, управителями ФОН та ФФБ можуть бути фінансові установи, які внесені до Державного реєстру фінансових установ і отримали відповідні ліцензії, та які не є зазначеними вище фінансовими установами, діяльність котрих регулюється спеціальним законодавством. Щодо питань, які виникають у зв'язку з завершенням будівництва житла, розпочатого до набрання чинності Законом України „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", слід зазначити таке: Цивільний та Господарський кодекси України, що набрали чинності з 1 січня 2004 року, не містять положень та правових механізмів, які зобов'язували б суб'єктів господарювання додатково врегульовувати раніше врегульовані правовідносини шляхом розірвання діючих та укладення нових або внесення змін до укладених раніше договорів, угод. Не містить таких вимог і Закон України „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю". Отже, виходячи з цього, умови договорів, укладених до набрання чинності Законом України „Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" зберігають свою чинність на весь строк дії цих договорів. Ця позиція Держфінпослуг підтримана Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності і викладена ним у листі - роз'ясненні №06-10/220 від 4 березня 2004 року.
|