<<< повернутися | обговорити на форумі >>
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ

_________________________________________________________

РОЗПОРЯДЖЕННЯ


4 березня 2005 року
м. Київ
№ 3691

 

Про погодження проекту Закону
України „Про внесення змін до
Закону України „Про кредитні спілки”


З метою узгодження Закону України „Про кредитні спілки” з Цивільним та Господарським кодексами України, а також для забезпечення ефективної та безпечної діяльності кредитних спілок і на виконання п. 97 Плану роботи Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 р. № 315, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України постановила:

1. Погодити проект Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про кредитні спілки” (додається).

2. Департаменту нагляду за кредитними установами (Оленчик А.Я.) подати проект Закону України, зазначений в п.1, до Кабінету Міністрів України в установленому порядку.

3. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Комісії – директора департаменту нагляду за кредитними установами Оленчика А.Я.

В.о. Голови Комісії
Г. Оперенко
 


Протокол № 126 засідання
Комісії від 04.03.05.
ПОГОДЖЕНО
Розпорядження Державної комісії з
регулювання ринків фінансових
послуг України
4 березня 2005 № 3691



Закону України „Про внесення змін до Закону України
„Про кредитні спілки”

З метою приведення у відповідність Закону України „Про кредитні спілки” до Цивільного кодексу України (12.04.2002), Господарського кодексу України (02.05.2003), Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” (16.05.2003), Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” (30.05.2003), Верховна Рада України постановляє:
І. Внести такі зміни до Закону України „Про кредитні спілки” (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 15, ст. 101;2004 р., № 6, ст. 38).

1. Частину першу статті 2 доповнити абзацами шостим та сьомим такого змісту:
“самофінансування;
неприбутковості”.

2. Частину другу статті 2 доповнити абзацами шостим та сьомим такого змісту:
„Залучення коштів від членів кредитної спілки для покриття витрат кредитної спілки заборонено.
Кредитна спілка здійснює тільки некомерційну господарську діяльність, та не має на меті одержання прибутку.”

3. В частині першій статті 3 слова „банківських установах” замінити на слово „банках”.

4. Частину другу статті 3 викласти в такій редакції:
„2. Кредитна спілка набуває статусу юридичної особи лише з моменту її державної реєстрації.
Кредитна спілка має право надавати фінансові послуги лише після внесення про неї запису до державного реєстру фінансових установ та отримання відповідних ліцензій в порядку, передбаченому законодавством.”

5. В частині третій статті 3 слова „інші угоди” замінити словами „вчиняти інші правочини”.

6. Частину четверту статті 3 викласти в такій редакції:
„4. Кредитна спілка може бути засновником (учасником) об’єднаної кредитної спілки, кооперативного банку, юридичної особи, що здійснює збір, зберігання, використання інформації про юридичну або фізичну особу щодо виконання нею кредитного договору та спеціалізованої фінансової установи, що надає рефінансування шляхом проведення операцій з іпотечними активами іпотекодержателя.”

7. Статтю 4 викласти в новій редакції:
„Стаття 4. Обмеження використання слів "кредитна спілка" у найменуваннях юридичних осіб
Юридичні особи, що створені в іншому порядку, ніж передбачено цим Законом, не мають права використовувати у своїх найменуваннях слова „кредитна спілка”.

8. Статтю 5 викласти у такій редакції:
„Кредитні спілки в Україні діють відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, цього Закону, інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.”

9. Частину першу статті 6 викласти в такій редакції:
„1. Кредитна спілка створюється на підставі рішення установчих зборів. Чисельність засновників (членів) кредитної спілки не може бути менше ніж 50 осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути членами кредитної спілки та об'єднані за однією з таких ознак:
а) мають спільне місце роботи;
б) мають спільне місце роботи або навчання в одному навчальному закладі;
в) належать до однієї професійної спілки або об'єднання професійних спілок, іншої громадської чи релігійної організації;
г) проживають в одному селі, селищі, місті, районі, області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, м. Києві та Київській області.”

10. У частині третій статті 6 слова „прізвище, ім'я та по батькові” замінити на слова „ім’я фізичної особи”, слово „адреса” замінити на слова „місце проживання”.

11. Частину четверту статті 6 після слова „управління” доповнити словами „та контролю”.

12. Абзац другий частини другої статті 7 викласти в такій редакції:
„найменування кредитної спілки, її місцезнаходження;”

13. У абзаці третьому частини другої статті 7 після слова „мета” слова „створення і завдання” замінити словами „і предмет діяльності”.

14. Абзац п’ятий частини другої статті 7 викласти у такій редакції:
„порядок утворення відокремлених підрозділів, їх повноваження;”

15. Частину другу статті 7 доповнити новим абзацом шостим такого змісту:
„органи управління та контролю кредитної спілки, їх компетенція та порядок прийняття рішень.”
У зв’язку з цим абзаци шостий - чотирнадцятий вважати відповідно абзацами сьомим - п’ятнадцятим.

16. Статтю 7 доповнити частиною третьою такого змісту:
„3. Статут кредитної спілки скріплюється підписом голови спостережної ради кредитної спілки, достовірність якого засвідчується нотаріально.”

17. Статтю 8 викласти в такій редакції:
„Стаття 8. Державна реєстрація, набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи та ліцензування окремих видів діяльності кредитної спілки

1. Державна реєстрація кредитної спілки як юридичної особи здійснюється в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб з особливостями, передбаченими цим Законом.
До державної реєстрації установчі документи (статут та протокол установчих зборів з реєстром засновників) кредитної спілки повинні бути погоджені Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг в порядку, визначеному нормативно-правовими актами Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг. Погодження установчих документів здійснюється протягом десяти робочих днів з дня надходження документів.
Зміни до установчих документів кредитної спілки повинні бути погоджені Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у встановленому ним порядку.
У разі порушення встановленого порядку створення кредитної спілки або невідповідності установчих документів вимогам законодавства Уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг відмовляє у їх погодженні. Відмова у погодженні установчих документів не може бути здійснена з інших підстав, крім зазначених у цій статті. У разі відмови в погодженні кредитній спілці надається повідомлення із зазначенням причин відмови. Відмова у погодженні установчих документів, а також зволікання з їх погодженням можуть бути оскаржені в суді.
2. Набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи та її ліцензування здійснюються Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг відповідно до вимог Законів та нормативно-правових актів Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг після її державної реєстрації.
Набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру фінансових установ у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Внесення кредитної спілки до Державного реєстру фінансових установ можливе виключно у разі наявності внутрішніх положень для забезпечення ефективної та безпечної діяльності кредитної спілки згідно з переліком, визначеним нормативно-правовими актами Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ здійснюється відповідно до нормативно-правових актів Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, в тому числі у випадку порушення законодавства про фінансові послуги. Рішення про виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ може бути оскаржене в суді.
Ліцензуванню в кредитній спілці підлягає діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до законодавства.”

18. Назву статті 9 викласти в такій редакції:
„Стаття 9. Припинення кредитної спілки”

19. Частину першу статті 9 викласти у такій редакції:
„1. Кредитна спілка припиняється шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.”

20. Частину другу статті 9 викласти у такій редакції:
„2. Кредитна спілка вважається такою, що припинена, після внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів про проведення державної реєстрації припинення кредитної спілки здійснюється тільки після виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ. Державна реєстрація припинення кредитної спілки здійснюється в порядку, встановленому законодавством. ”

21. Абзац третій частини третьої статті 9 виключити.

22. Абзац четвертий частини третьої статті 9 викласти в такій редакції:
„за рішенням суду, в тому числі за заявою Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг в разі здійснення діяльності без відповідної ліцензії чи діяльності, забороненої законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом.”

23. У абзаці першому частині четвертої статті 9 слово „ліквідацію” замінити словом „припинення”, після слів „вносить до” слово „відповідного” виключити, після слів „Державного реєстру” доповнити словами „фінансових установ”, після слів „процесі припинення” слова „її діяльності” виключити, після слів „щодо припинення” слово „діяльності” виключити.

24. Абзац другий частини четвертої статті 9 викласти у такій редакції:
„Уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг протягом 5 робочих днів з дня надходження такого повідомлення погоджує склад ліквідаційної комісії (ліквідатора) або вносить свої пропозиції.”

25. Абзац п‘ятий частини четвертої статті 9 викласти у такій редакції:
„Комісія розміщує у засобах масової інформації, визначених Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, повідомлення про припинення такої спілки та про порядок і строк пред‘явлення вимог її кредиторами, а явних кредиторів повідомляє особисто в письмовій формі. Цей строк не може бути меншим двох місяців з моменту публікації повідомлення про припинення кредитної спілки.”

26. Абзац восьмий частини четвертої статті 9 викласти у такій редакції:
„У разі припинення кредитної спілки, орган, що здійснює припинення, складає ліквідаційний баланс (передавальний акт, розподільчий баланс), який передається Уповноваженому органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг для затвердження, і є підставою для виключення такої кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ.”

27. Абзаци дев‘ятий та десятий частини четвертої статті 9 виключити.

28. Пункт 1 частини п‘ятої статті 9 викласти у такій редакції:
„1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, вимоги за внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом;”

29. Пункт 2 частини п‘ятої статті 9 викласти у такій редакції:
„2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників кредитної спілки, членів ліквідаційної комісії (ліквідатора), вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності;”

30. Частину п‘яту статті 9 доповнити абзацом такого змісту:
„Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.”

31. Доповнити абзац четвертий частини п’ятої статті 9 реченням такого змісту:
„За рішенням суду такі вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації кредитної спілки.”

32. У частині шостій статті 9 слова „законом про банкрутство” замінити словом „законодавством”.

33. Частину восьму статті 9 виключити.

34. В частині третій статті 10 слова „спостережної ради” замінити словом “правління”, слова “загальних зборів” замінити словами „спостережної ради”.

35. Частину третю статті 10 доповнити абзацом такого змісту:
„Про виключення члена кредитної спілки за рішенням спостережної ради кредитна спілка повинна повідомити члена спілки рекомендованим листом з викладенням підстав виключення протягом 5 робочих днів з дня прийняття такого рішення. Рішення спостережної ради може бути оскаржене до загальних зборів членів кредитної спілки або до суду. Питання про оскарження рішення спостережної ради про виключення з членів кредитної спілки повинно бути включено до порядку денного чергових загальних зборів членів кредитної спілки. Виключеному члену кредитної спілки надається право виступу на загальних зборах.”

36. В частині шостій статті 10 слова “загальними зборами” замінити словами “спостережною радою”, слова “спостережною радою” замінити словом “правлінням”.

37. Частину сьому статті 10 викласти у такій редакції:
„У разі припинення членства у кредитній спілці вступний внесок не повертається. Повернення обов'язкового пайового та інших зворотних внесків провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття спостережною радою або правлінням кредитної спілки відповідного рішення.
Повернення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки здійснюється відповідно до умов договору або протягом місяця з дня вимоги.”

38. Статтю 10 доповнити частиною дев‘ятою такого змісту:
„9. Чисельність членів кредитної спілки не може бути меншою ніж 50 осіб. У разі зменшення кількості членів і неспроможності кредитної спілки протягом одного року збільшити їх кількість до мінімально необхідної кількості кредитна спілка припиняється шляхом ліквідації.”

39. Назву статті 13 викласти у такій редакції:
„Стаття 13. Органи управління та контролю кредитної спілки”

40. Частину першу статті 13 викласти у такій редакції:
„1. Органами управління кредитної спілки є:
загальні збори членів кредитної спілки – вищий орган управління кредитної спілки;
правління кредитної спілки – виконавчий орган кредитної спілки;
кредитний комітет кредитної спілки – спеціальний орган, відповідальний за організацію кредитної діяльності спілки.
Органами контролю кредитної спілки є:
спостережна рада кредитної спілки – наглядовий орган кредитної спілки;
ревізійна комісія кредитної спілки – орган фінансового контролю кредитної спілки.
Статутом кредитної спілки можуть бути передбачені й інші органи кредитної спілки.”

41. Абзац другий частини третьої статті 14 викласти у такій редакції:
„Повідомлення про скликання чергових загальних зборів повинно бути опублікованим не пізніше ніж за 30 календарних днів до скликання зборів у відповідних засобах масової інформації, визначених Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.”

42. Абзац третій частини третьої статті 14 викласти в такій редакції:
„Загальні збори вважаються правомочними, якщо кредитною спілкою дотримано процедуру скликання загальних зборів, що підтверджено відповідним висновком ревізійної комісії. Голосування на загальних зборах відбувається за принципом - один член кредитної спілки, присутній на зборах, має один голос. Статутом кредитної спілки може бути передбачено додаткові вимоги до кількості членів кредитної спілки, які мають бути представлені для правомочності загальних зборів.

43. У абзаці другому частини п‘ятої статті 14 після слова „протоколів” доповнити словами „або їх копії”.

44. Частину першу статті 15 доповнити абзацом третім такого змісту:
„Повноваження спостережної ради, що не належать до її виключної компетенції, можуть бути делеговані правлінню кредитної спілки.”

45. Абзац перший частини другої статті 15 після слова „До” доповнити словом „виключної”.

46. Абзац третій частини другої статті 15 викласти у такій редакції:
„прийняття рішень про припинення членства у кредитній спілці у зв'язку із смертю особи або виключенням члена за порушення ним статуту кредитної спілки”.

47. Частину третю статті 15 доповнити реченням такого змісту:
„Голова та члени спостережної ради мають право на відшкодування документально підтверджених витрат, пов’язаних з виконанням обов’язків у кредитній спілці.”

48. У третьому реченні абзацу четвертого частини четвертої статті 15 після слова „протоколи” додати слова „або їх копії”.

49. Абзац другий частини четвертої статті 16 викласти у такій редакції:
„без доручення (довіреності) представляє кредитну спілку та діє від її імені у відносинах з державою, іншими юридичними та фізичними особами;”

50. Абзац третій частини четвертої статті 16 виключити.

51. Абзац четвертий частини четвертої статті 16 викласти у такій редакції:
„укладає договори та вчиняє інші правочини від імені кредитної спілки, підписує доручення (довіреності) на провадження дій від імені кредитної спілки;”

52. У частині шостій статті 18 перше речення доповнити словами „та в п’ятиденний строк повідомляє про таке рішення Уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг”.

53. У частині шостій статті 20 після слова „неповернення” додати слово „фінансових”, слово “позичок” замінити словами “фінансових кредитів”.

54. Частину сьому статті 20 викласти у такій редакції:
„7. Кредитна спілка створює інші резерви відповідно до нормативно-правових актів Уповноваженого органу та статуту.”

55. Друге речення абзацу третього частини першої статті 21 викласти в такій редакції:
„Члени кредитної спілки мають право звертатись із заявами про надання фінансових кредитів селянським (фермерським) господарствам та приватним підприємствам, які знаходяться у їх власності, в порядку, передбаченому Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.”

56. Абзац шостий частини першої статті 21 викласти у такій редакції:
„розміщує тимчасово вільні грошові кошти на депозитних рахунках в банках, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, об'єднаній кредитній спілці, в паях кооперативних банків, а також придбаває державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг;”

57. Абзац дев‘ятий частини першої статті 21 доповнити словами „та здійснює операції з переказу грошей відповідно до законодавства”.
58. Абзац десятий частини першої статті 21 доповнити словами „та внесків (вкладів) члена кредитної спілки на депозитні рахунки в порядку, визначеному Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.”

59. Абзац одинадцятий частини першої статті 21 викласти у такій редакції:
„здійснює благодійництво.”

60. Частину першу статті 21 доповнити такими абзацами:
„виступати іпотекодержателем відповідно до законодавства;
бути власником заставної на основне зобов’язання, забезпечене іпотекою відповідно до законодавства;
здійснювати рефінансування діяльності з іпотечного кредитування шляхом відчуження (продажу) заставної, у тому числі із зобов’язанням зворотного викупу, передачі заставної у заставу для забезпечення виконання зобов’язань перед іншими кредиторами, продажу іпотечних активів банкам, спеціалізованим небанківським іпотечним фінансовим установам другого рівня та іншими способами, які не суперечать законодавству.”

61. Частину третю статті 21 доповнити абзацом такого змісту:
„Дохід, що розподіляється на пайові внески членів кредитної спілки, прирівнюється до відсотків за внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.”

62. Частину п‘яту статті 21 викласти у такій редакції:
„5. Інформація щодо рахунків, внесків та інших фінансових операцій членів кредитної спілки є таємницею кредитної спілки та розкривається кредитними спілками виключно:
1) на письмовий запит або з письмового дозволу члена кредитної спілки щодо нього;
2) на письмову вимогу суду або за рішенням суду;
3) відповідним органам державної влади відповідно до повноважень, встановлених законом, на їх письмовий запит;
4) на вимогу Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Запит відповідного державного органу на отримання інформації, яка містить таємницю кредитної спілки, повинен:
1) бути викладений на бланку державного органу встановленої форми;
2) бути наданий за підписом керівника або заступника керівника державного органу чи його самостійного підрозділу та скріплений гербовою печаткою;
3) містити передбачені цим Законом підстави для отримання цієї інформації;
4) містити посилання на норми закону, відповідно до яких державний орган має право на отримання такої інформації.
У разі смерті члена кредитної спілки довідки про його внески та рахунки видаються спадкоємцям, державним нотаріальним конторам та консульським установам іноземних держав, у провадженні яких знаходяться справи про спадщину.”

63. Абзац перший частини 2 статті 22 викласти в такій редакції:
„Достовірність і повнота річної звітності кредитної спілки повинна бути підтверджена аудитором, який відповідає вимогам, встановленим Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, та внесений Уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг до реєстру аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ. Аудиторський висновок подається Уповноваженому органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та оприлюднюється на загальних зборах кредитної спілки.
Нормативно-правовими актами Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг можуть бути встановлені критерії, відповідно до яких певні категорії кредитних спілок звільняються від підтвердження достовірності і повноти річної звітності аудитором.”

64. Речення третє частини першої статті 24 викласти у такій редакції:
„Всеукраїнські - членами таких асоціацій є кредитні спілки та/або місцеві асоціації більш ніж з половини адміністративно-територіальних одиниць, визначених частиною другою статті 133 Конституції України.”
65. Абзац другий частини першої статті 24 доповнити словами „та/або місцевих асоціацій кредитних спілок.”

66. Абзац третій частини першої статті 24 після слова „представника” слова „кредитної спілки” виключити, доповнити словами „або місцевої асоціації кредитних спілок.”

67. У першому реченні частини третьої статті 24 слова „кредитних спілок -” виключити.

68. Абзац четвертий частини четвертої статті 24 після слова „утворення” доповнити словами „предмет діяльності”.

69. Абзац шостий частини четвертої статті 24 після слів „кредитних спілок” доповнити словами „та/або місцевих асоціацій кредитних спілок”.

70. Частину п‘яту статті 24 викласти в такій редакції:
„5. Державна реєстрація асоціацій кредитних спілок проводиться у порядку, передбаченому законодавством України про реєстрацію юридичних осіб.”

71. Частину шосту статті 24 виключити.

72. Частину першу статті 25 доповнити абзацом такого змісту:
„Об’єднана кредитна спілка може виступати емітентом спеціальних платіжних засобів в порядку, визначеному законодавством.”

73. Частину другу статті 25 викласти у такій редакції:
„2. Норми цього Закону поширюються на утворення, державну реєстрацію, ліцензування та діяльність об'єднаної кредитної спілки з урахуванням особливостей цієї статті та вимог нормативно-правових актів Уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.”

ІІ. Внести наступні зміни до Господарського кодексу України №436-IV від 16.01.2003 р. (Відомості Верховної Ради України, 2003, N 18 (02.05.2003), ст. 144).
1. Статтю 130 Господарського кодексу України викласти у такій редакції:
„Стаття 130. Кредитні спілки
Статус, особливості утворення та здійснення господарської діяльності кредитної спілки, а також вимоги до нагляду за діяльністю кредитних спілок визначаються Цивільним кодексом України, цим Кодексом, законами України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, „Про кредитні спілки” та іншими законами.”

ІІІ. Закон набирає чинності з дня його опублікування.



<<< повернутися | обговорити на форумі >>>