25/12/07
25 грудня 2007 року в Прес-центрі Інформаційного агентства ЛІГА БізнесІнформ відбулася прес-конференція на тему: «Кредитні спілки України: підсумки 2007 року». В конференції прийняли участь Член Держфінпослуг - Директор Департаменту нагляду за кредитними установами Андрій Оленчик, Президент Національної асоціації кредитних спілок України (НАКСУ) Петро Козинець, Голова Ради НАКСУ Павло Бурлай, Віце-президент НАКСУ Людмила Кравченко та Віце-президент НАКСУ Катерина Калустова.
З аналізом досягнень руху кредитних спілок в 2007 році виступив Андрій Оленчик. Державний службовець акцентував увагу на позитивних тенденціях – високих темпах зростання основних фінансових показників КС. Для подальшого зміцнення позицій на фінансовому ринку, на думку регулятора, спілкам необхідно декілька речей. Перше – прийняття Верховною Радою нової версії Закону «Про кредитні спілки», який суттєво розширить можливості КС. Друге – спілки повинні продовжувати роботу з покращення сервісної інфраструктури. Йдеться про участь спілок в бюро кредитних історій, тісну співпрацю с колекторськими, страховими компаніями та ін. Третє – спілкам необхідно виробити єдину узгоджену ринкову стратегію свого позиціонування на ринку.
Президент НАКСУ Петро Козинець розповів про основні досягнення кредитних спілок – членів НАКСУ в 2007 році. До головних успіхів Асоціації слід віднести успішне проходження кредитними спілками процесу переліцензування. Майже 90% КС – членів НАКСУ вчасно отримали нові ліцензії. Позитивним також є покращення фінансового стану. Наприклад, фінансовий норматив «Показник прибутковості» в НАКСУ не дотримуються лише декілька спілок. Одним з головних напрямків НАКСУ в 2008 році є адміністрування фінансових фондів, за допомогою яких кредитні спілки матимуть змогу більш стабільно та динамічно розвиватись. Петро Козинець зазначив, що за весь час діяльності кредитні спілки отримали з фінансових фондів НАКСУ допомогу на суму більш ніж 13 млн. грн. поворотних коштів.
Голова Ради НАКСУ Павло Бурлай в своєму виступі акцентував увагу на те, що в умовах зростаючої конкуренції важливо приділити значну увагу підвищенню кваліфікації працівників кредитних спілок. Відповідна програма навчання на 2008 рік в НАКСУ вже розроблена.
Віце-Президент НАКСУ Людмила Кравченко презентувала Програму стабілізації та гарантування НАКСУ, метою якої є зміцнення довіри громадян до КС, що входять до системи НАКСУ. Людмила Кравченко звернула увагу на те, що сьогодні все жорсткіше постає питання про відсутність гарантій вкладникам з боку кредитних спілок, на відміну від банківського сектору. НАКСУ не може залишатися осторонь цього і розширює функції Стабілізаційного Фонду НАКСУ, створюючи Програму компенсації втрат вкладників кредитних спілок, яка покликана захистити заощадження членів кредитних спілок. «Нам легко створювати таку програму, - підкреслила Людмила Кравченко, - оскільки в НАКСУ кредитні спілки захищені Стабілізаційним фондом, розмір якого наразі перевищує 6,3 млн. грн. При цьому, якщо в Фонді гарантування вкладів фізичних осіб співвідношення його розміру до суми зобов`язань складає 0,86%, то в системі НАКСУ цей показник складає 0,61%. Зрозуміло, цей показник є меншим, але і сума максимальної гарантованої виплати члену КС встановлена у розмірі 25 тисяч гривень. До речі, ця сума перевищує середній розмір вкладу в кредитних спілках – членах НАКСУ».
Затверджена в НАКСУ Програма стабілізації та гарантування в частині компенсації втрат вкладників є пілотним проектом, який покликаний не тільки забезпечити додаткові гарантії захисту заощаджень членів кредитних спілок, але й вкотре продемонструвати органам державної влади актуальність запровадження загальнонаціональної програми гарантування вкладів членів кредитних спілок, створеної за безпосередньої участі держави. Власне, відповідно до ухвалених Позачерговою Конференцією НАКСУ «Основних засад розвитку та функціонування «Програми стабілізації та гарантування НАКСУ», передбачений ними пілотний проект діятиме до моменту створення загальнодержавної системи гарантування вкладів членів кредитних спілок. Член Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, Директор департаменту нагляду за кредитними установами Андрій Оленчик дав позитивну оцінку ініціативі НАКСУ щодо створення такої програми. В своїй промові він зазначив, що Держфінпослуг, як й інші центральні органи влади, отримали від нового уряду запит сформулювати п’ять головних завдань, які потребують першочергового вирішення. «В якості першого найпріоритетнішого завдання Комісією визначено питання запровадження загальнонаціональної стабілізаційної програми і створення на цій базі системи гарантування вкладів членів кредитних спілок. З всеукраїнськими асоціаціями, і, перш за все з НАКСУ, ми є однодумцями, і направимо наші зусилля щодо відпрацювання механізмів спільно з Кабінетом міністрів», - заявив Андрій Оленчик.
Віце-Президент НАКСУ Катерина Калустова в своєму виступі зазначила, що на сьогоднішній день всі вимоги Держави щодо питання саморегулівності Національна асоціація вже виконала. Однією з вимог, до речі, було відокремлення структури, яка безпосередньо буде займатись питаннями саморегулівністі. В свою чергу Андрій Оленчик повідомив, що остаточна позиція Держфінпослуг в питанні надання НАКСУ статусу СРО буде сформульована на протязі першого кварталу 2008 року. Хоча, фактично, за його словами, НАКСУ на сьогодні вже виконує функції СРО, залишилось лише формально надати їй цей статус.
Одним з питань, що цікавили представників ЗМІ, стосувалося скандалу навколо КС «Берлінер Баушпаркассе». Учасники конференції висловилися за неприпустимість ототожнення всієї системи кредитних спілок з поодинокими випадками зловживань з боку фінансових шахраїв, які використовують для цього назву «кредитна спілка». При цьому, Директор Департаменту нагляду за кредитними установами підкреслив, що випадки шахрайства притаманні будь яким фінансовим ринкам, але питома вага таких випадків в системі кредитних спілок є значно меншою, ніж в інших фінансових установах.