<<< повернутися | обговорити на форумі >>

 

15 грудня 2008 року

Всеукраїнська нарада “Антикризовий форум кредитних спілок”

11 грудня, у приміщенні Спілки письменників України, відбулась Всеукраїнська нарада “Антикризовий форум кредитних спілок”, яка зібрала понад 100 представників найбільших кредитних спілок України, що представляють усі три Всеукраїнські асоціації: Національну асоціацію кредитних спілок України, Всеукраїнську асоціацію кредитних спілок України та Всеукраїнську асоціацію кредитних спілок військовослужбовців та працівників силових відомств. Всеукраїнський антикризовий форум був скликаний з метою пошуку рішень, направлених на підтримку кредитно-кооперативного руху України в кризовій ситуації.

Модель кредитно-кооперативного руху України показала себе однією з найбільш розвинених у Європі і визнана в Україні вагомим стимулятором зростання добробуту населення та сприяння демократизації суспільства. Утім, світова економічна криза вплинула і на економіку України, зокрема на діяльність національних фінансових організацій. Як повідомив в ході засідання Президент Національної Асоціації Кредитних Спілок України, Петро Козинець, «з одного боку, система кредитних спілок, за усіма показниками, має бути найменш вразливою від фінансової кризи, оскільки КС не працюють із валютою, не мають проблем із цінними паперами, не працюють із закордонними запозиченнями, а середній термін кредиту становить близько 9 місяців. Утім, з іншого боку “стрибки” іноземної валюти та тривожна атмосфера очікування суспільством невідомо чого, не можуть не впливати на загальний стан КС та свідомість вкладників КС. За їхніми словами, “більшість людей довіряють КС, та не вірять – державі”.

Аналіз звітності кредитних спілок-членів НАКСУ за жовтень 2008 року свідчить, що у КС з активами менше 1 млн грн та понад 10 млн грн, процентний показник зниження активів, кредитного портфелю та депозитів коливається в межах 1,2%. У таких спілках спостерігається і найбільше зростання простроченої заборгованості. Більш стабільною можна вважати ситуацію КС з активами від 1 до 10 млн грн, тут, подекуди, активи навіть зросли.

Питання, що розглядалися учасниками засідання, стосувалися, передусім, поточного стану КС в умовах фінансової кризи. Значним і важливим аспектом обговорення стало формування пропозицій до вищого керівництва держави, щодо забезпечення участі кредитних спілок у антикризових заходах та стабілізаційних програмах, опрацювання відповідної законодавчої бази. Обговорювалися також проблеми протидії “чорному піару”, щодо кредитних спілок, підтримка їхнього позитивного іміджу ЗМІ. Оскільки, на тлі нестабільності фінансового сектору держави, особливу активність проявили противники розвитку кредитно-кооперативного руху, які за допомогою засобів масової інформації почали навмисну дискредитацію КС. Як відзначили учасники форуму, на жаль, на ринку кредитно-коперативного руху України, є і псевдо-спілки, які своєю компрометуючою діяльністю кидають тінь на кредитні спілки, що довгі роки стабільно працюють на ринку. Подібно “кошику з яблуками”, де, через кілька гнилих фруктів, що залежуються там, псуються усі інші, такі організації дають можливість ЗМІ дезінформувати країну щодо діяльності кредитних спілок взагалі. Тому, на думку учасників засідання, першочергові заходи у цій ситуації мають належати Держфінпослуг. Саме цей орган має виявляти подібні “кредитні спілки” та боротися з ними.

«Для протидії цьому явищу, доцільно доручити Національній Асоціації Кредитних Спілок України, Всеукраїнській Асоціації Кредитних Спілок і Об'єднаній Кредитній Спілці «Програма захисту вкладів» створити єдиний координаційний комітет співпраці із ЗМІ для протидії негативній інформаційній кампанії проти кредитних спілок на місцевому і національному рівнях і залучити до цієї діяльності представників Держфінпослуг» - заявив у свою чергу Андрій Оленчик, Президент Об’єднання кредитних спілок “Програма захисту вкладів”.

Важливим моментом обговорення стало також питання запровадження нових підходів у діяльності КС з метою запобігання поглибленню фінансової кризи.

Крім того, учасники форуму обговорили та одностайно підтримали конкретні вимоги до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України щодо вдосконалення нормативно-правової бази в кризовий період та вироблення виваженої політики у сфері правозастовування, стосовно кредитних спілок.

За підсумками роботи Форуму його учасники одноголосно підтримали текст офіційного політичного звернення до вищих державних органів країни. (додається).


ЗАЯВА

учасників Всеукраїнської наради

«АНТИКРИЗОВИЙ ФОРУМ КРЕДИТНИХ СПІЛОК»

 м. Київ                                                 11.12.2008

 Ми, учасники Всеукраїнської наради «Антикризовий форум кредитних спілок» (далі – Форум), оцінюючи реальний стан справ, що склався в економіці, соціальній сфері та на фінансовому ринку України протягом останніх місяців, та усвідомлюючи свою відповідальність за збереження національного руху кредитних спілок і вкладів сотень тисяч їхніх членів, твердо та однозначно заявляємо про наступне:

  • Ми наполягаємо на визнанні та належній оцінці з боку вищого керівництва Держави того факту, що в умовах системної фінансової кризи, яка супроводжуватиметься глибокою і тривалою рецесією реального сектора економіки, стагнацією банківського та фондового ринків, високим рівнем безробіття та недостатнім фінансуванням соціальної інфраструктури, кредитні спілки, завдяки своїй кооперативній природі та максимально наближеній до інтересів людей ринковій позиції, є одним із небагатьох реально функціонуючих механізмів кредитування малого бізнесу та фермерів і фінансової підтримки та соціальної адаптації широких верств малозабезпеченого населення.
  • Ми наполягаємо на припиненні свідомого ігнорування з боку органів законодавчої та виконавчої влади України пропозицій кредитних спілок щодо їхньої рівноправної та повноцінної участі у реалізації стабілізаційних та антикризових державних програм.
  • Ми наполягаємо на невідкладному розгляді та прийнятті рішення з боку Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо утворення загальнодержавної обов’язкової системи гарантування вкладів членів кредитних спілок, що дозволить усунути існуючу дискримінацію у захисті прав вкладників кредитних спілок відносно вкладників банків.
  • Ми наполягаємо на реальному та дієвому опрацюванні з боку Національного банку України, Міністерства фінансів України, інших центральних органів виконавчої влади можливих інструментів та джерел рефінансування кредитних спілок, у тому числі через державні цільові позики, емісію державних цінних паперів та залучення коштів із спеціальних державних фондів і міжнародних фінансових організацій.
  • Ми наполягаємо на невідкладному розгляді та прийнятті Верховною Радою України комплексного урядового законопроекту №2256 від 20.03.2008 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань діяльності системи кредитної кооперації», який покликаний забезпечити подальший розвиток кредитно-кооперативного руху України та підвищити його здатність до ефективного захисту економічних, соціальних і суспільних інтересів членів кредитних спілок, особливо в умовах фінансової кризи.
  • Ми наполягаємо, щоби Національний банк України невідкладно переглянув запроваджені ним в якості антикризових заходів з метою захисту банківської системи обмеження діяльності кредитних спілок, враховуючи їх системне місце на фінансовому ринку України та специфіку діяльності з надання фінансових послуг членам кредитних спілок.
  • Ми наполягаємо, щоби чиновники та працівники контролюючих та правоохоронних органів прикладали реальні та послідовні зусилля для боротьби із «фінансовими пірамідами» і «схемниками», які подекуди безкарно діють прикриваючись вивіскою кредитних спілок, а не обмежувалися необґрунтованими та неоднозначними публічними заявами, що кидають тінь на сотні класичних та фінансово стабільних кредитних спілок і сіють безпідставну паніку серед їхніх членів.
  • Ми наполягаємо, щоби наш профільний регулятор в особі Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України проводив по - справжньому відповідальну та дієву політику з підтримки кредитних спілок в умовах фінансової кризи, одночасно проявляючи достатню гнучкість, виваженість та послідовність при реалізації визначених законом регуляторних та наглядових функцій.
  • Ми наполягаємо, щоби засоби масової інформації проявляли належну професійну неупередженість та громадянську відповідальність при висвітленні діяльності кредитних спілок в Україні, уникаючи відносно них проявів відвертого «чорного піару», необ’єктивного та одностороннього подання інформації, умисного провокування негативних очікувань з боку населення.
  • Ми наполягаємо, щоби існуючі в Україні професійні об’єднання кредитних спілок діяли рішуче, узгоджено та цілеспрямовано при відстоюванні інтересів кредитних спілок та їхніх членів, використовуючи весь наявний у них арсенал засобів переконання та впливу при здійсненні діалогу із державними органами, засобами масової інформації та представниками конкуруючих з кредитними спілками фінансових установ.

Ми наполягаємо на всьому зазначеному вище від імені 2,5 мільйонів громадян України, які сьогодні є членами кредитних спілок та інтереси яких заслуговують на належну повагу і захист.

   

Від імені більше 100 лідерів кредитних спілок – учасників Форуму:

 
Голова Правління Всеукраїнської
асоціації кредитних спілок                                               Г. Шатирко  


Виконавчий директор Всеукраїнської
асоціації кредитних спілок військовослужбовців
та працівників силових відомств                                   Р. Гайдаєнко


Президент Національної асоціації
кредитних спілок України                                               П. Козинець

 
Президент об’єднання кредитних спілок
«Програма захисту вкладів», голова
Консультаційно-експертної ради Держфінпослуг       А. Оленчик

 

 

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>