<<< повернутися | обговорити на форумі >>
25 грудня 2009 року


 

 

Круглий стіл «Відродження довіри до банківського та фінансового секторів: проблема захисту прав споживачів фінансових послуг»

23 грудня 2009 року у Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності відбулося засідання круглого столу «Відродження довіри до банківського та фінансового секторів: проблема захисту прав споживачів фінансових послуг». Модераторами засідання стали секретар Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності Юрій Полунєєв та головний редактор спільного проекту обласних та державних телерадіокомпаній «Перший Громадський» Рина Назарова. У засіданні взяли участь перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності Станіслав Аржевітін, представники банківського сектора, громадських організацій, що опікуються захистом прав споживачів фінансових послуг, представники колекторських та антиколекторських компаній, журналісти. Від кредитних спілок на засіданні були присутні Президент НАКСУ Петро Козинець, голова правління кредитної спілки «Фін-еко» Володимир Сєрєбряков та голова правління кредитної спілки «Реал-Кредит» Ірина Карліна.

Учасниками круглого столу було проведено аналіз ситуації на банківському та небанківському фінансовому ринках. Одна з обговорюваних проблем — це необхідність державної підтримки, викликана проблемою неповернення кредитів. Передусім це стосується кредитів, виданих у валюті, іпотечних кредитів, кредитів на розвиток бізнесу і т. ін. Ця тема була особливо актуальною у виступах представників організацій, які піклуються про захист прав споживачів фінансових послуг Це пов'язано з тим, що курс долара поставив у дуже складні умови багатьох позичальників.

Виступаючи на засіданні, Петро Козинець підкреслив, що споживачі фінансових послуг у банках та кредитних спілках опинилися у різних ситуаціях. Кредитні спілки, на відміну від банків, по-перше, не працювали з іноземною валютою, по-друге, вони майже не займалися іпотечним кредитуванням, по-третє, частка і кредитного, і депозитного портфелів фізосіб в активах кредитних спілок складає близько 90 %. Тоді як у банках, як було підкреслено на круглому столі, вона складає трохи більше 20 %. Відповідно, сьогодні головна проблема споживачів фінансових послуг у кредитних спілках — це не проблема позичальників, а проблема вкладників. Причому, як було зазначено, серед споживачів–вкладників до 70 % — це пенсіонери, а позичальники — це працездатні люди, які отримували кредити у гривнях. Однак, внаслідок загального зниження рівня доходів населення, виникає проблема неповерненя кредитів навіть у гривні і, як наслідок, сьогодні окрема частина спілок не можуть виконати свої зобов ’ язання по поверненню депозитів.

У ході круглого столу було зазначено, що, на відміну від банків, сьогодні держава стоїть осторонь від проблем кредитних спілок. Проект Постанови Кабінету міністрів України про антикризові заходи, розроблений Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг спільно з учасниками ринку, уже півроку знаходиться у Кабінеті Міністрів України без розгляду. Проекти законів щодо створення державного фонду гарантування вкладів, які подані до Верховної Ради, також не розглядаються. І це за умови, що, на відміну від банків, кредитні спілки взагалі не отримали ніякого рефінансування.

На засіданні також виступила Ірина Карліна, яка показала на прикладі своєї кредитної спілки, у чому полягають головні проблеми. Вона також звернула увагу на абсолютну бездіяльність виконавчих служб, які практично не виконують покладені на них функції.

Всі зауваження та пропозиції, які були висловлені під час круглого столу, прийнято до розгляду представниками Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності. На завершення усіма присутніми було прийняте рішення продовжити даний діалог.

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>