3. Питання оподаткування доходів, розподілених на пайові членські внески, потребує більш розгорнутих пояснень, які надаються далі з посиланням на відповідні статті Кодексу.
Кредитній спілці, яка прийняла рішення щодо розподілу доходу на пайові внески необхідно утримати і перерахувати податок з доходів фізичних осіб за ставкою 5 %. Граничною датою перерахування податку є:
- у випадку, якщо кошти отримуються з поточного банківського рахунку - дата отримання коштів (платіжне доручення на сплату податку подається в банк разом із заявкою на отримання готівки);
- у випадку, якщо кошти виплачуються за рахунок касового залишку – наступний день.
Зрозуміло, що кредитним спілкам зручніше використовувати для виплати процентів за пайовими внесками саме касові надходження, оскільки точно спрогнозувати як кількість пайовиків, які звернуться по виплату процентів, так і виплачені суми, видається достатньо складним. В той же час, використовуючи касові залишки, бухгалтеру необхідно постійно пам’ятати про необхідність своєчасної сплати ПДФО. Отже, в кінці робочого дня бухгалтеру необхідно за даними звіту касира про суми виплачених доходів на пайові внески (Д-т 673(1 або 2, в залежності від виду пайового внеску) К-т 301) перерахувати відповідну суму ПДФО, яка розраховується множенням виплаченої суми процентів на коефіцієнт 0,0526316. Зрозуміло, що податок повинен попередньо бути утриманим з суми процентів проведенням Д-т 673 (1 або 2, в залежності від виду пайового внеску) К-т 641-11. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку, подається протягом 40 календарних днів з моменту закінчення кварталу, при цьому, якщо гранична дата подання розрахунку припадає на вихідний (святковий) день, вона переноситься на перший операційний (банківський) день, що настає після святкового (вихідного) дня. На сьогоднішній день форма такого розрахунку відсутня. Будемо сподіватися, що до 10 травня відповідна форма буде розроблена та оприлюднена ДПА.
Приклад:
За рішенням спостережної ради від 3 лютого 2011 р. кредитна спілка розподілила доходи на додаткові пайові внески за результатами роботи за січень 2011 в сумі 100 тис. грн.
7 лютого кредитна спілка виплатила з каси кредитної спілки проценти загальною сумою 75 тис. грн.
Бухгалтер кредитної спілки повинен зробити наступні проведення:
Нарахування:
Д-т 443-2 К-т 673-2 100 000 грн.
Утримання податку:
Д-т 673-2 К-т 641-12 (субрахунок ПДФО з процентних доходів членів спілки) 5 000 грн.
Виплата доходів:
Д-т 673-2 К-т 301 75 000 грн.
Сплата податку:
Д-т 641-12 К-т 311 3 947,37 грн.
У нашому прикладі в результаті проведених операцій залишок нарахованих, але не сплачених процентів за пайовими внесками, складає 20 000 грн., а сума утриманого податку, граничний термін сплати якого не настав, 1 052,63 грн.
Використані статті податкового кодексу:
170.12. Оподаткування доходів, отриманих фізичними особами у вигляді плати (відсотків), що розподіляється на пайові членські внески членів кредитної спілки.
170.12.1. Податковим агентом платника податку при нарахуванні (виплаті) на його користь плати (відсотків), що розподіляється на пайові членські внески членів кредитної спілки, є кредитна спілка, що оподатковує такий дохід за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу.
170.12.2. Кредитна спілка, що виплачує плату (відсотки), що розподіляється на пайові членські внески членів кредитної спілки, платникам цього податку, надає податковому органу у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок про нараховану плату (відсотки) та утриманий на неї податок.
167.2. Ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування щодо доходу, нарахованого як:
…
доходи в інших випадках, прямо визначених відповідними нормами цього розділу.
168.1.2. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
…
168.1.4. Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Стаття 51. Подання відомостей про суми виплачених доходів платникам податків - фізичним особам
51.1. Податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.
51.2. У визначених цим Кодексом випадках розрахунки подаються в електронному вигляді.
49.18. Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
…
49.18.2. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
49.20. Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
176.2. Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку;
в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;
г) подавати органу державної податкової служби інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу;
ґ) нести відповідальність відповідно до закону в разі неподання або несвоєчасного подання податкового розрахунку. Зазначені в ньому суми податку, що сплачуються до бюджету, є узгодженими сумами податкових зобов'язань податкового агента та в разі неповної чи несвоєчасної сплати стягуються до бюджету разом із сплатою штрафів та пені, які нараховуються від першого до останнього дня строку подання податкового розрахунку, встановленого цим Кодексом;
д) подавати до органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, встановленою центральним податковим органом, про загальні суми доходів, що нараховані (виплачені, надані) на користь платників податку, і загальні суми податку на доходи фізичних осіб, що утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету.
Така декларація подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду.