<<< повернутися | обговорити на форумі >>

05/07/2011

Шановні колеги!

На вимогу Ради НАКСУ розміщуємо на сайті НАКСУ оприлюднений 23.06.2011 проект розпорядження Держфінпослуг «Про затвердження Правил здійснення депозитних операцій для кредитних спілок та про внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Як вам відомо, на етапі попереднього оприлюднення цього нормативного акту Виконавча дирекція висловлювала свою думку щодо окремих позицій цих Правил, зокрема щодо вимоги залучати внески (вклади) на блокований рахунок під процентну ставку, не нижчу ніж процентна ставка за кредитом, щодо незворотних внесків (вкладів) на депозитні рахунки тощо. У оприлюдненій 23.06.2011 редакції Правил пропозиції НАКСУ були частково враховані.

В той же час, окремі позиції оприлюдненого документу в частині, наприклад, вимоги встановлення питомої ваги окремих видів внесків (вкладів) у загальній сумі ТАКИХ (?) внесків, вимоги щодо фіксації рішенням Спостережної ради на певний період розміру та строку внеску (вкладу) на депозитні рахунки викликають занепокоєння і є незрозумілими для виконання.

Приймаючи до уваги цей факт просимо вас оперативно висловити свою позицію щодо нової редакції розпорядження. Свої зауваження та пропозиції до цього документу просимо вас надсилати на адресу НАКСУ, та безпосередньо на вказану у повідомленні про оприлюднення адресу Держфінпослуг:

поштову - 01001, м.Київ, вул. Б.Грінченка, 3;

електронну - info@dfp.gov.ua.


 

ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ

ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ

____________________________________________________________

 

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

      м. Київ      

        

Про затвердження Правил здійснення депозитних операцій для кредитних спілок та про внесення змін до деяких нормативно-правових актів     

 

Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” та  Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 № 157, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України постановила:

 

1. Затвердити Правила здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, що додаються.

2. Унести до пункту 1.2 розділу 1 Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об’єднаних кредитних спілок, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16.01.2004 N 7, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.02.2004 за N 148/8747, такі зміни:

2.1. Абзац сьомий викласти в такій редакції:

"внесок (вклад) на депозитний рахунок - грошові кошти в готівковій або у безготівковій формі, внесені до кредитної спілки її членами на договірних умовах, на визначений строк або на вимогу та під процент на умовах видачі на першу вимогу або повернення зі спливом встановленого договором строку";

2.2. Абзац двадцятий викласти в такій редакції:

„внесок (вклад) на депозитний рахунок до запитання – кошти в готівковій та безготівковій формі, унесені до кредитної спілки її членом на договірних умовах та під процент із зобов’язанням їх повернення на першу вимогу та/або з правом отримання частини вкладу протягом дії договору”;

3. У пункті 1.3 розділу 1 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25.12.2003 N 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за N 69/8668, абзац п’ятий викласти в такій редакції:

„внесок (вклад) на депозитний рахунок - блокований рахунок - зворотний внесок (вклад) члена кредитної спілки, який залучається на договірних умовах та під процент для забезпечення зобов'язань члена перед кредитною спілкою”

4. Департаменту стандартів регулювання та нагляду за фінансовими установами та департаменту юридичного забезпечення забезпечити подання цього розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.

5. Відділу зв`язків з державними органами, громадськістю та протоколу департаменту організаційно-аналітичного, документального та кадрового забезпечення забезпечити опублікування цього розпорядження на офіційному сайті Держфінпослуг в мережі Інтернет після його державної реєстрації.

6. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника Голови відповідно до розподілу обов‘язків.

7. Розпорядження набирає чинності через 10 днів після його державної реєстрації.

 

 

Голова    Комісії                                                        В. Волга

 

Протокол №  засідання

Комісії  від 

 

 

 

 

 

 

 

         ЗАТВЕРДЖЕНО

Розпорядження Державної комісії

з регулювання ринків фінансових

послуг України

_________  № ___________

 

 

 

 

 

 

 

Правила здійснення депозитних операцій для кредитних спілок

 

Ці Правила розроблені відповідно до підпункту 14.1.44 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, Закону України „Про захист прав споживачів”, Закону України „Про кредитні спілки”, Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.03 № 177, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.01.04 за № 69/8668, та Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднаних кредитних спілок, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 16.01.04 № 7, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.02.04 за № 148/8747, законодавства України про захист прав та інтересів споживачів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність кредитних спілок.

Цими правилами регулюється загальний порядок здійснення депозитних операцій кредитних спілок.

 

 

Розділ 1 Загальні положення

 

1.1. У цих правилах терміни вживаються в такому значенні:

         внесок (вклад) на депозитний рахунок - грошові кошти в готівковій або у безготівковій формі, внесені до кредитної спілки її членами на договірних умовах, на визначений строк або на вимогу та під процент на умовах видачі на першу вимогу або повернення зі спливом встановленого договором строку;

внесок (вклад) на депозитний рахунок до запитання – кошти в готівковій та безготівковій формі, унесені до кредитної спілки її членом на договірних умовах та під процент із зобов’язанням їх повернення на першу вимогу та/або з правом отримання частини вкладу протягом дії договору;

строковий внесок (вклад) на депозитний рахунок – кошти в готівковій та безготівковій формі, унесенні до кредитної спілки її членом на договірних умовах та під процент із зобов’язанням їх повернення зі спливом встановленого строком договору;

внесок (вклад) на депозитний рахунок - блокований рахунок - зворотний внесок (вклад) члена кредитної спілки, який залучається на договірних умовах та під процент для забезпечення зобов'язань члена перед кредитною спілкою;

депозитні операції кредитної спілки – операції, як здійснюються із внеском (вкладом) та включають залучення та виплату внесків (вкладів), нарахування та виплату процентів  за внесками (вкладами), що підлягають обов’язковій фіксації в комплексній інформаційній системі кредитної спілки.

Інші поняття, які вживаються в цих Правилах, застосовуються в значенні згідно із законодавством України.

1.2. Внесок (вклад) на депозитний рахунок, а також нарахована на такий внесок (вклад) плата (проценти) є власністю члена кредитної спілки та належить до її зобов'язань.

Договір залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається на умовах видачі внеску (вкладу) на першу вимогу (внесок (вклад) до запитання) або на умовах повернення внеску (вкладу) зі спливом встановленого договором строку (строковий внесок (вклад).

Договором залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок може бути передбачено внесення грошових коштів на інших умовах їх повернення. Умови цього договору не можуть суперечити законодавству України.

Сума внеску (вкладу), строки дії договору, умови залучення та повернення внеску (вкладу), а також нараховані на такі внески проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах.

Кредитна спілка зобов’язана вести облік внесків (вкладів) з урахуванням строків, виплати процентів визначених у депозитних договорах, за наступними видами договорів на залучення внеску (вкладу) на депозитний рахунок:

внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитний рахунок до запитання;

внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитний рахунок на строк.

 внесок (вклад) на депозитний рахунок - блокований рахунок.

1.3. Спостережна рада кредитної спілки у положеннях про фінансове управління та фінансові послуги, які мають відповідати вимогам, встановленим Переліком внутрішніх положень та процедур кредитної спілки затвердженому розпорядженням Держфінпослуг від 11.11.03           № 116, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.11.03  за            № 1078/8399, зобов’язана додатково встановити особливості здійснення депозитних операцій у кредитній спілці, включаючи:

   види внесків (вкладів), які може залучати кредитна спілка;

максимально допустиму питому вагу внесків (вкладів), що належать одному члену, у зобов’язаннях спілки (у процентному співвідношенні до загальних зобов’язань спілки);

питому вагу окремих видів внесків (вкладів) на депозитні рахунки в загальній сумі таких внесків (вкладів);

порядок нарахування процентів та залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки;

мінімальний та максимальний розмір вкладень по окремих видах внесків (вкладів) на депозитний рахунок;

мінімальний та максимальний строк дії договорів по окремих видах внесків (вкладів) на депозитні рахунки, які є строковими;

можливість застосування в договорах про залучення внеску (вкладу) на депозитний рахунок штрафних санкцій щодо вкладника у випадку, якщо з його ініціативи достроково припиняється дія договору про внесення строкового членського внеску (вкладу) на депозитний рахунок;

можливість застосування в договорах по внесках (вкладах) на депозитні рахунки змінних процентів;

порядок та терміни повернення окремих видів зворотних внесків (вкладів) на вимогу члена кредитної спілки.

Спостережна рада своїм рішенням встановлює процентні ставки по внесках (вкладах) на депозитні рахунки та фіксує на певний період розмір та строк внеску (вкладу) на депозитні рахунки.

Кредитні спілки мають оприлюднювати умови укладення депозитних договорів шляхом розміщення витягів з положень про фінансове управління та про фінансові послуги  в загальнодоступному для членів кредитних спілок місці в установі кредитної спілки та її відокремлених підрозділах.

 

Розділ 2. Договірне регулювання депозитних операцій

 

2.1. Договір на залучення внеску (вкладу) на депозитні рахунки укладається у письмовій формі.

Договором залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок може бути передбачено внесення грошових коштів на інших умовах їх повернення. Умови цього договору не можуть суперечити законодавству.

У договорах про залучення внеску (вкладу) повинні міститись права та зобов’язання сторін договору у відповідності до вимог Цивільного кодексу України, статті 6 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, статті 11 Закону України „Про захист прав споживачів”, Ліцензійним умовам провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затвердженим розпорядженням Держфінпослуг від 02.12.03 № 146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.12.03 за № 1225/8546, та мають бути підписані сторонами договору або уповноваженими ними особами.

Один примірник договору про залучення внеску (вкладу) зберігається в кредитній спілці протягом строку, визначеному законодавством. Другий примірник договору про залучення внеску (вкладу) кредитна спілка зобов’язана надати члену кредитної спілки (або уповноваженій ним особі), який підписав цей договір

2.2. Умови дострокового припинення дії договору про залучення внеску (вкладу) на депозитний рахунок визначаються договором.

Договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, окрім вимог, зазначених у статті 6 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, повинен містити порядок нарахування та виплати процентів (методи нарахування процентів, періодичність виплати процентів та форму розрахунку тощо) при достроковому розірванні договору.

2.3. Примірні договори про надання фінансових послуг є додатками до положення про фінансові послуги, затвердженого рішенням спостережної ради кредитної спілки

Підтвердженням залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки є укладені в письмовій формі договори, первинні бухгалтерські документи, оформлені згідно з вимогами законодавства України та належним чином зафіксована в комплексній інформаційній системі кредитної спілки інформація про депозитну операцію.

2.4. Нарахування процентів визначається умовами договору про залучення внеску (вкладу) на депозитний рахунок.

2.5. У разі наявності внеску (вкладу) на депозитний рахунок, при отриманні кредиту кредитна спілка може прийняти такий внесок (вклад) для забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором та не повертати його протягом строку дії кредитного договору в сумі невиконаних зобов’язань членом кредитної спілки, якщо це передбачено кредитним договором або договором про залучення внеску (вкладу) на депозитні рахунки.

2.6. У разі, якщо член кредитної спілки при отриманні кредиту зобов’язаний внести вклад (внесок) на депозитний рахунок - блокований рахунок, то процентна ставка за таким депозитом повинна бути рівною або більшою, ніж процентна ставка за таким кредитом.

Залучення внеску (вкладу) на депозитний рахунок - блокований рахунок регулюється положенням кредитної спілки про фінансові послуги, яке затверджується рішенням спостережної ради кредитної спілки.

Внесення внеску (вкладу) на депозитний рахунок - блокований рахунок передбачається в кредитному договорі або оформляється додатковим договором.

Внесок (вклад) на блокований рахунок є власністю члена кредитної спілки  та належить до зобов’язань кредитної спілки.

 

Розділ 3. Порядок повернення кредитними спілками грошових коштів та сплата процентів за депозитними договорами

 

3.1. Кредитні спілки повертають внески (вклади) та сплачують нараховані проценти у строки, що визначені умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитні рахунки між вкладником і кредитною спілкою.

За договором про залучення внеску (вкладу) незалежно від його виду кредитна спілка зобов'язана видати внесок (вклад) або його частину на першу письмову вимогу, крім вкладів, залучених на інших умовах повернення, які встановлені договором.

У разі отримання кредитною спілкою письмової вимоги члена кредитної спілки про повернення внеску (вкладу) або його частини кредитна спілка  зобов'язана:

прийняти письмову вимогу шляхом проставлення на ній: дати отримання, підпису уповноваженої особи, прізвища, ім'я та по батькові уповноваженої особи і відбитка печатки кредитної спілки;

зареєструвати письмову вимогу члена кредитної спілки згідно із положенням „Про документообіг”, затвердженого кредитною спілкою;

виконати вимогу відповідно до умов договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.

За умови неможливості виконання кредитною спілкою вимоги члена кредитної спілки про повернення внеску (вкладу) або його частини кредитна спілка, додатково до вимог частини першої цього пункту, зобов’язана видати вкладникові письмове повідомлення про невиконання (неналежне виконання) цієї вимоги із зазначенням: причини, дати видачі повідомлення, підпису уповноваженої особи, прізвища, ім'я та по батькові уповноваженої особи і відбитка печатки кредитної спілки

3.2. Кредитна спілка виплачує вкладникові проценти на суму внеску (вкладу) в розмірі, який установлюється в договорі про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.

Кредитна спілка здійснює нарахування плати (процентів) на внески (вклади) на депозитні рахунки на підставі відповідних договорів з дотриманням вимог Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в останній день кожного місяця та в день, визначений умовами укладеного з членом кредитної спілки договору.

Нарахування процентів за договором залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок відбувається відповідно до порядку встановленому договором.

3.3. Проценти на внесок (вклад) виплачуються члену кредитної спілки до запитання відповідно до договору про залучення внеску (вкладу).

Якщо відповідно до договору про залучення внеску (вкладу) внесок (вклад) повертається члену кредитної спілки на його вимогу до закінчення строку або до настання інших обставин, визначених договором, проценти за цим внеском (вкладом) виплачуються в розмірі процентів за внесками (вкладами) до запитання, якщо договором не встановлений вищий процент.

Якщо договором про залучення внеску (вкладу) не встановлений розмір процентів, кредитна спілка зобов’язана виплатити проценти в розмірі облікової ставки Національного банку України.

3.4. Якщо вкладник не вимагає повернення суми строкового внеску (вкладу) із закінченням строку, установленого договором про залучення внеску (вкладу), або повернення суми внеску (вкладу), унесеного на інших умовах повернення, то після настання визначеного договором строку договір уважається продовженим на умовах внеску (вкладу) до запитання (на вимогу), якщо інше не встановлено договором.

3.5. У разі зменшення кредитною спілкою розміру процентів на внески (вклади) до запитання новий розмір процентів застосовується до внесків (вкладів), внесених до повідомлення членів кредитної спілки про зменшення процентів, зі спливом одного місяця з моменту відповідного повідомлення, якщо інше не встановлено договором.

3.6. Встановлений договором розмір процентів на строковий внесок (вклад) не може бути односторонньо зменшений кредитною спілкою, якщо інше не встановлено законом.

3.7. Умова договору щодо права кредитної спілки змінювати розмір процентів на строковий внесок (вклад) в односторонньому порядку є нікчемною.

3.8. Проценти на внесок (вклад) виплачуються членам кредитної спілки на його письмову вимогу відповідно до умов договору.

 

 

 

Заступник директора департаменту

стандартів регулювання та нагляду

за фінансовими установами                                               В. Логвіновський

 

 

 

 

 

 

 

 

Аналіз регуляторного впливу

проекту розпорядження Держфінпослуг „Про затвердження Правил здійснення депозитних операцій для кредитних спілок”

Проект розпорядження „Про затвердження Правил здійснення депозитних операцій для кредитних спілок” (далі - Правила) розроблено Державною Комісією  з регулювання ринків фінансових послуг України на виконання підпункту 14.1.44 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

1. Визначення та аналіз проблеми, яку буде розв’язано шляхом державного регулювання

На сьогодні в Україні відсутні єдині правила, які б регулювали діяльність кредитних спілок по залученню внесків (вкладів) членів кредитних спілок на депозитні рахунки, тому кредитні спілки здійснюють таку діяльність відповідно до внутрішніх положень про фінансові послуги та фінансове управління, затверджені спостережною радою кредитної спілки відповідно до  Переліку внутрішніх положень та процедур кредитної спілки, затвердженому розпорядженням Держфінпослуг від 11.11.03 № 116, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.1103 за № 1078/8399.

Також, на сьогодні відсутній документ, який би регламентував ведення облікової та реєструючої системи, зокрема обліку депозитних договорів кредитної спілки, що ускладнює бачення загальної картини діяльності кредитної спілки по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки при проведенні перевірок та виконання зобов’язань кредитної спілки перед своїми членами.

Проектом регуляторного акту також передбачено визначення поняття депозитної операції для кредитних спілок, фіксація процентної ставки на строковий внесок (вклад) та врегулювання неузгодженостей із трактування такого поняття як „внесок (вклад) на депозитний рахунок – блокований рахунок”.

Правилами передбачено, що у разі якщо член кредитної спілки при отриманні кредиту зобов’язаний внести внесок (вклад) на депозитний рахунок - блокований рахунок, то процентна ставка за таким депозитом повинна бути рівною або більшою, ніж процентна ставка за таким кредитом.

 Зазначена норма дозволяє захистити споживача фінансової послуги від зупинення нарахування кредитною спілкою процентів за частиною внеску (вкладу), у разі якщо член кредитної спілки при отриманні кредиту, зобов’язаний внести внесок (вклад) на блокований рахунок.

2.  Визначення цілей державного регулювання

Метою прийняття регуляторного акту є визначення умов залучення внесків (вкладів) членів кредитних спілок на депозитні рахунки кредитними спілками, визначення основних понять, пов’язаних із здійсненням депозитних операцій кредитними спілками, договірне регулювання депозитних операцій та встановлення порядку повернення кредитними спілками грошових коштів та сплати процентів за депозитними договорами.  

3. Альтернативні способи досягнення зазначених цілей, аргументи щодо переваги обраного способу

Альтернативним способом досягнення зазначених цілей є затвердження типових правил за окремими видами залучення внесків (вкладів) членів кредитних спілок  на депозитні рахунки.

4. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми, і відповідні заходи

Регуляторним актом передбачено затвердження Правил, що передбачає встановлення класифікації внесків (вкладів) членів кредитних спілок, встановлення вимог до договору про залучення внесків (вкладів) членів кредитних спілок на депозитні рахунки та встановлення умов повернення кредитними спілками грошових коштів та сплати процентів за договорами про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.

5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Досягненням установлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта буде встановлення єдиних правил здійснення депозитних операцій для кредитних спілок.

6. Очікувані результати прийняття акта

У результаті запровадження регуляторного акта буде врегульовано діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитних спілок на депозитні рахунки близько 800 кредитних спілок.

Надходжень до державного та місцевих бюджетів не передбачається.

Дія регуляторного акта поширюється на кредитні спілки, які внесені до Державного реєстру фінансових установ та які отримали ліцензію Держфінпослуг на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитних спілок на депозитні рахунки (далі - Кредитні спілки).

Рівень поінформованості Кредитних спілок з основних положень регуляторного акта забезпечується опублікуванням проекту розпорядження на офіційному сайті Держфінпослуг в мережі Інтернет.

Реалізація положень запропонованого розпорядження не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат із Державного бюджету.

7. Обґрунтування строку чинності регуляторного акта

Обмеження строку дії регуляторного акта немає.

Регуляторний акт набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

8. Заходи, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта не потребує додаткових організаційних заходів Держфінпослуг і проводитиметься на підставі аналізу застосування норм цього регуляторного акта як частини державного регулювання та нагляду за діяльністю Кредитних спілок.

Відстеження результативності здійснюватиметься за показниками кількості укладених договорів на залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки та загальної суми залучених внесків (вкладів) членів кредитних спілок на депозитні рахунки.

За дотриманням вимог Правил здійснюватиметься постійний контроль Держфінпослуг.

Базове відстеження результативності цього регуляторного акта здійснюється до дня набрання чинності Правил.

Повторне відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься через рік з дня набрання чинності Правилами.

Періодичне відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності регуляторного акта.

Аналіз регуляторного впливу підготовлено департаментом стандартів регулювання та нагляду за фінансовими установами Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (м. Київ-001,                       вул. Б. Грінченка, 3, тел. 234-79-20).

 

 

Голова Держфінпослуг                                                                В. Волга

 

 

 

 

 

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>