Засідання круглого столу "Причини та наслідки бюрократичних перепон під час здійснення повноважень державним регулятором ринків фінансових послуг"
|
6 грудня 2011 року за сприяння тижневика "Україна Бізнес Ревю" у Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики відбулося засідання круглого столу "Причини та наслідки бюрократичних перепон під час здійснення повноважень державним регулятором ринків фінансових послуг". У засіданні взяли участь Голова підкомітету з питань контролю та законодавчого забезпечення регулювання ринків фінансових послуг Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики А. Пінчук, директор департаменту реєстрації, ліцензування та дозвільних процедур Нацкомфінпослуг О. Калінін, Президент НАКСУ П. Козинець, Президент ВАКС В. Волковська, Президент Української федерації убезпечення О. Завада, Президент Ліги страхових організацій України Н. Гудима, Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації ломбардів Ю. Рожкова, представники страхових компаній та засобів масової інформації.
В ході засідання було обговорено дві основні теми: об’єктивні та суб’єктивні причини неефективної роботи державного регулятора під час здійснення дозвільних процедур для учасників ринків фінансових послуг та проблемні питання і бюрократичні перепони під час реєстрації договорів перестахування.
У ході активної дискусії усі учасники зборів піддали гострій критиці діяльність державного регулятора у частині здійснення дозвільних процедур. Зокрема, Президент НАКСУ Петро Козинець у своєму виступі зазначив, що ситуація на ринку кредитних спілок у питаннях переліцензування є просто катастрофічною. За даними ДФП, з 608 усіх зареєстрованих кредитних спілок ліцензії має лише 241 КС. Не можуть отримати ліцензії 260 кредитних спілок і більше половини з них залишаються без ліцензій через бюрократичний підхід до процесу переліцензування з боку Державної комісії, який паралізує роботу абсолютно здорових установ.
За останні півтора року закінчився термін ліцензій у 68 кредитних спілок — членів НАКСУ. З них ліцензії отримали 17 спілок, інша частина – 51 КС, – що не мають жодного зауваження щодо фінансового стану з боку Комісії, ліцензії отримати не можуть. З них, зокрема, 13 спілкам відмовляли по три рази, 9 спілок отримали по 4-8 відмов, 2 спілки отримали ліцензії з дев'ятої спроби. При цьому існують "благодійники", які за 52 тис. грн. допомагають отримати ліцензії, про що знає кожна кредитна спілка.
Інша проблема полягає в тому, що згідно з нормативною базою Комісії, рішення про видачу ліцензії приймається колегіально, а рішення про відмову приймається одноосібно. Усім учасникам ринку відомо, яка складова працює у цьому питанні.
Усі учасники засідання, окрім Президента ВАКС, були одностайними у тому, що Держфінпослуг веде руйнівну політику по відношенню до ринків фінансових послуг.