<<< повернутися | обговорити на форумі >>

05/03/2012

Всеукраїнський з’їзд споживачів фінансових послуг

2 березня 2012 року в Києві, у приміщенні "Українського дому" відбувся Перший всеукраїнський з’їзд споживачів фінансових послуг під головуванням народного депутата України Юрія Полунєєва. Учасниками з’їзду були лідери більш ніж 30 громадських та правозахисних організацій з 26 областей України, представники професійних об’єднань на ринку небанківських фінансових послуг, Національного банку, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг в Україні, банківських та інвестиційних структур, міжнародні експерти. Модератором виступила Рена Назарова, автор та ведуча соціального ток-НЕшоу "Київський форум".

Захід проходив у напруженому і динамічному режимі. Порядок денний складався з багатьох секцій, тематика яких торкалася законодавчого та регуляторного режимів захисту прав споживачів фінансових послуг з огляду на міжнародний досвід; точки зору громадських, правозахисних організацій, представників ринку фінансових послуг щодо необхідності захисту прав споживачів, позиції органів державного щодо даного питання.

Участь у з’їзді взяла і численна представницька делегація НАКСУ — близько 20 осіб. Більше року Асоціація брала активну участь у діяльності Оргкомітету по підготовці з’їзду. У своєму виступі на з’їзді Президент НАКСУ Петро Козинець, зокрема, зазначив, що НАКСУ повністю підтримує ініціативу Юрія Полунєєва по створенню платформи для постійного діалогу між ринком та споживачами фінансових послуг з метою пошуку компромісу на конструктивного вирішення проблем. Суттєвим застереженням є лише неприпустимість популізму в діях, які не дадуть жодного результату.

Далі Петро Козинець дав об’єктивну оцінку ситуації на ринку кредитних спілок, оскільки багатьох споживачів, у тому числі і присутніх у залі, дуже хвилює дане питання. Особливо акцентувалося на суттєвій відмінності в ситуації, що склалася на банківському ринку та ринку кредитних спілок. В середині 2008 року, до початку кризи, у понад ніж 800 КС України було 170 тисяч вкладників на загальну суму близько 4 млрд. грн. Кількість позичальників складала на той момент 650 тисяч осіб на загальну суму 5,3 млрд. грн. Ближче до кінця 2011 року на ринку залишилось працювати трохи більше 600 кредитних спілок. Сьогодні загальна кількість вкладників в кредитних спілках становить 50 тисяч, позичальників — приблизно 300 тисяч, на 1, 3 та 2,2 млрд. грн. відповідно. Розрахунки свідчать, що окремі кредитні спілки (близько 50) сьогодні винні громадянам України – споживачам фінансових послуг загалом від 1 до 1,5 млрд. грн., а кількість всіх вкладників, які сьогодні не можуть повернути гроші з цих кредитних спілок, становить приблизно 50 тисяч громадян.

Було зазначено, що переважна більшість успішно працюючих спілок не мали жодних проблем у кризові роки і не мають їх сьогодні. На їх роботу не впливає навіть величезна кількість негативу і недостовірної інформації, яка останніми роками активно поширюється у ЗМІ.

Серед проблем, які необхідно вирішувати, було названо цивілізований вивід з ринку спілок, що себе скомпрометували, з максимальним врахуванням інтересів вкладників, необхідність оперативних законодавчих змін та підвищення відповідальності Виконавчої служби за виконання судових рішень.

НАКСУ неодноразово вносила пропозицію вирішити проблему вкладників кредитних спілок шляхом створення державної агенції, яка б викупила зобов’язання кредитних спілок до певної суми на кожного вкладника, і, за умови сумлінної роботи Виконавчої служби, борги ряду кредитних спілок були б повернуті даній агенції, що дало б можливість вирішити проблему з нульовими затратами держави.

На завершення доповіді Петро Козинець висловив сподівання на більш ефективну роботу новоствореної Нацкомфінпослуг, яка не лишиться осторонь проблем вкладників кредитних спілок.

Під час з'їзду відбулася презентація фінансової соціальної мережі FINNET, яка, за словами її розробників з Київського інституту міжнародних відносин, надасть можливість громадянам отримати фінансову, юридичну підтримку та фінансовий лікнеп або ж корисну інформацію про ринок фінансових послуг.

Під час останньої секції учасники з’їзду підбили підсумки, обговорили та затвердили резолюцію.


<<< повернутися | обговорити на форумі >>