Провідний експерт Адміністрації фермерського кредитування Вікі Косентіновідвідала кредитну спілку "Гетьман" у м. Прилуки Чернігівської області
Як ви знаєте, 22 вересня минулого року було підписано Меморандум про взаєморозуміння і співпрацю між Національною асоціацією кредитних спілок України та компанією "Кімонікс Інтернешнл Інк.", яка впроваджує Проект "Агроінвест в Україні", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Одним з напрямів роботи Проекту є допомога малим і середнім сільгоспвиробникам отримати доступ до фінансових послуг шляхом розширення лінійки більш доступних фінансових продуктів.
7 березня 2012 року провідний експерт Адміністрації фермерського кредитування Вікі Косентіно (США), яка працює короткостроковим консультантом проекту USAID "Агроінвест в Україні", відвідала кредитну спілку "Гетьман" у м. Прилуки Чернігівської області, що є членом НАКСУ. У зустрічі взяли участь голова правління КС "Гетьман" Світлана Харченко, голова спостережної ради Сергій Конах та член кредитної спілки, агровиробник Микола Полохін.
Це вже друга зустріч консультанта Проекту з представниками кредитних спілок, що входять до складу робочої групи з агрокредитування в рамках Проекту USAID "АгроІнвест". Під час спілкування з експертом голова правління кредитної спілки Світлана Харченко докладно поінформувала про діяльність установи протягом усього періоду її існування, а це вже майже 9 років. Вона, зокрема, зазначила, що кредитна спілка "Гетьман" успішно працює, має стабільно високий рівень довіри населення, фінансові показники свідчать про позитивну динаміку роботи, не має простроченості. Сьогодні КС "Гетьман" нараховує 2760 членів, активи спілки становлять 6 млн. 200 тис. грн.
Оскільки пані Косентіно цікавила співпраця кредитної спілки з місцевими сільгоспвиробниками, основну увагу під час зустрічі було приділено саме цій темі. Експерта цікавило усе: від стратегії та методів ведення сільгоспвиробництва до принципів діяльності, управління ризиками та фінансових звітів кредитної спілки.
На Прилуччині велика частка землі належить крупним агрохолдингам, які, за необхідності, кредитуються у комерційних банках, що їх у Прилуках є близько 20, враховуючи відділення. Дрібні сільгоспвиробники отримують фінансові послуги у кредитних спілках.
Світлана Харченко розповіла, що для кредитування фермерських господарств у кредитній спілці "Гетьман" розроблено спеціальні програми. Одна з таких програм дає можливість дрібним сільгоспвиробникам отримувати кредити зі сплатою відсотків щомісяця, а загальної суми кредиту — в кінці терміну, оскільки наявність оборотних коштів у даної категорії позичальників має сезонний характер.
У ході зустрічі Вікі Косентіно мала можливість поспілкуватися безпосередньо з місцевим представником агробізнесу Миколою Полохіним, який вже не перший рік користується послугами кредитної спілки "Гетьман". Він детально розповів про особливості та потреби сільгоспвиробництва на прикладі власного господарства.
Проаналізувавши ситуацію, що склалася у частині кредитування малого та середнього сільгоспвиробництва на прикладі Прилуцького району, Вікі Косентіно резюмувала, що для того, щоб задовольнити потреби фермерів у середньо- та довгострокових коштах, існує ряд перешкод, декотрі з яких лежать у площині законодавчого забезпечення. Проте висловила сподівання на те, що після ряду таких зустрічей у підсумку фахівцями Проекту будуть запропоновані альтернативні схеми фінансування малих та середніх сільгосптоваровиробників через кредитні спілки.