<<< повернутися | обговорити на форумі >>

28/04/2012

 

27 квітня 2012 року відбулось чергове засідання Робочої групи з розгляду проблемних питань суб’єктів первинного фінансового моніторингу — небанківських установ та аналізу ефективності заходів, що вживаються для запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів і фінансуванню тероризму. Вів нараду заступник директора департаменту — начальник відділу міжвідомчої координації та взаємодії з державними регуляторами та іншими державними органами Департаменту взаємодії та координації системи фінансового моніторингу Держфінмоніторингу України Віктор Савчук. У засіданні взяла участь голова громадської ради при Держфінмоніторингу, віце-президент НАКСУ Катерина Калустова.

В ході засідання була надана інформація щодо типових помилок, яких припускаються суб’єкти первинного фінансового моніторингу (СПФМ) при поданні інформації до Держфінмоніторингу. В.І. Савчук наголосив, що узагальнені дані щодо помилок, які допускалися у 2011 році, опрацьовані, і на їх підставі створено оновлені єдині методичні рекомендації, які розміщено на сайті Держфінмоніторингу (http://www.sdfm.gov.ua/articles.php?cat_id=69&art_id=7952&lang=uk).

Було зазначено, що в електронному вигляді помилки практично відсутні, однак в паперовому вигляді до 30 % повідомлень містять помилки. В основному вони пов’язані з відсутністю обов’язкових реквізитів, невірним оформленням повідомлень і некоректно визначеним типом участі особи у фінансовій операції. Це, зокрема, незіставні позиції, незаповнення чи невірне заповнення відповідних полів при коригування інформації. Тому у разі виникнення питань при складанні повідомлень, потрібно звертатися за телефонами гарячої лінії: (044) 594-16-32, 594-16-33, 594-16-34.

Також Віктор Савчук повідомив, що протягом першого кварталу поточного року вже надано 6,5 тисячі повідомлень.

Представник Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надав інформацію щодо проведених перевірок і типових помилок, які були виявлені у минулому році. Всього цією комісією було проведено 277 перевірок, виявлено 135 порушень законодавства, які здійснені 100 суб’єктами первинного фінансового моніторингу. Якщо брати до уваги структуру помилок, то найбільшу питому вагу вони мають в організації фінансового моніторингу у СПФМ, зокрема, непризначення відповідальної особи за проведення фінансового моніторингу (25 % (у тому числі непризначення тимчасової відповідальної особи)), непроходження нею навчання (10 %), невідповідність правил і програм здійснення фінансового моніторингу чинному законодавству (10 %), а також помилки при здійсненні фінансового моніторингу: невиявлення (10 %), порушення строків реєстрації (10 %) та неповідомлення Держфінмоніторингу про фінансові операції, які підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу (7 %).

Представник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, повідомив, що наразі у ній відбувається становлення служби фінансового моніторингу. У 2012 році початок здійснення перевірок діяльності суб’єктів первинного фінансового моніторингу службою фінансового моніторингу Нацкомфінпослуг очікується після остаточного становлення служби. Найближчим часом буде повідомлено службові номери телефонів, за якими можна буде звертатися з усіх питань, що виникають у процесі роботи. Також було запропоновано, у разі виникнення у представників ринків термінових питань, звертатися на номери гарячої лінії Держфінмоніторингу (див. вище), де вони будуть згруповані і надіслані на адресу Нацкомфінпослуг. В той же час, у разі необхідності, можна звертатися на адресу Нацкомфінпослуг із запитами у письмовому вигляді.


<<< повернутися | обговорити на форумі >>