9-10 грудня 2014 року за підтримки Проекту USAID «АгроІнвест» відбулась Науково-практична Конференція НАКСУ «Стратегія розвитку кредитних спілок України. Реалії, виклики та перспективи. Залучення кредитних спілок для забезпечення підтримки національного виробника, підприємницьких ініціатив та аграрного виробництва». У заході взяли участь майже 40 лідерів кредитних спілок — членів НАКСУ.
В рамках Конференції пройшло засідання спостережної ради та ревізійної комісії ОКС НАКСУ, розширене засідання Ради НАКСУ та два пленарних засідання Науково-практичної Конференції.
На засіданні Ради НАКСУ, крім традиційних питань, було розглянуто звіт Виконавчої дирекції про роботу за період, що пройшов після останнього засідання Ради НАКСУ; про позицію НАКСУ з головних питань щодо стратегії розвитку кредитних спілок в Україні; звіт про хід виконання бюджету НАКСУ за 2014 рік; про бюджет НАКСУ на 2015 рік. Детально обговоривши ситуацію, Радою НАКСУ бюджет НАКСУ було одноголосно затверджено.
Пленарне засідання Науково-практичної Конференції були присвячені виробленню позиції ринку з головних питань стратегії розвитку. У доповіді Президента НАКСУ Петра Козинця був даний аналіз поточного стану справ на ринку кредитних спілок України, зроблені висновки за результатами поїздки до Польщі для ознайомлення з практичним досвідом польської системи кредитної кооперації та його порівняння з ситуацією, що склалася в Україні і Польщі (докладніше про це читайте у „Бюлетені кредитних спілок України” №5-6, 2014 р.). Олег Cтоянов, фахівець з питань фінансування сільського господарства Проекту USAID АгроІнвест, виступив з презентацією „Кредитні спілки сьогодні: виклики, перспективи та можливості розвитку”, який детально зупинився на особливостях поточного моменту, шляхах стабілізації ситуації, перспективності кредитування кредитними спілками сільгоспвиробників, зокрема, у кризовий період, необхідності достовірної та повної звітності про обсяги фінансування малого бізнесу кредитними спілками, інструментах покращення якості кредитування агробізнесу та як приклад успішної роботи навів досвід пілотного проекту з технологічного супроводу групи овочівників у Херсонській області.
Крім того, учасники засідання ознайомились з інформацією представників кредитних спілок з АР Крим та із зони АТО щодо особливостей ведення діяльності та проблем, з якими вони зіштовхнулись у зв’язку з відомими подіями на цих територіях. Жодного з присутніх не лишив байдужим особливо емоційний виступ Володимира Коломацького, Голови правління кредитної спілки „Агрокредит” з м. Старобільська Луганської області, який супроводжувався відео- та фотоматеріалами про жахаючі реалії та наслідки військових дій на Луганщині.
Перший день Конференції завершився неформальним спілкуванням учасників як щодо питань ринку кредитних спілок, так і політичної та економічної ситуації у країні в цілому, участі кредитних спілок у волонтерській діяльності та допомоги українським солдатам та вимушеним переселенцям.
Другий день Конференції був присвячений безпосередньо питанням реформування законодавства, що регулює діяльність кредитних спілок. Віце-президент НАКСУ Людмила Кравченко надала детальний аналіз ходу напрацювання змін до чинного Закону України «Про кредитні спілки» та проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування та розвитку національної системи кредитної кооперації». (Нагадаємо, даний законопроект був вироблений Нацкомфінпослуг наприкінці минулого року і узгоджувався шляхом компромісу з асоціаціями. На думку фахівців НАКСУ, даний документ, містить зміни, які, з одного боку, матимуть позитивний вплив на ринок кредитних спілок, але з іншого, по ряду статей викликають велике занепокоєння).
Підбиваючи підсумки аналізу законопроекту і польського досвіду, учасники Конференції спільно виробили конкретну позицію НАКСУ щодо основних аспектів реформування ринку кредитних спілок. Завершенням процесу обговорення стало одноголосне затвердження Радою НАКСУ офіційної позиції НАКСУ, що складається з 15 пунктів, щодо реформування та розвитку національної системи кредитної кооперації. У подальшому цю позицію Національна асоціація кредитних спілок України буде відстоювати у державних органах, у співпраці з міжнародними організаціями.