<<< повернутися | обговорити на форумі >>

09/04/2015

9 квітня 2015 року в Національному інформаційному агентстві „УКРІФОРМ” відбулось засідання круглого столу: "Чи здатні кредитні спілки допомогти малому та середньому сільському бізнесу вижити в умовах загострення економічної кризи, своїми фінансами посприяти йому вчасно та якісно провести весняні польові роботи?", організоване Українським освітнім центром реформ. У засіданні взяли участь директор Департаменту фінансово-кредитної політики та бухгалтерського обліку Міністерства аграрної політики та продовольства України Баграт Ахіджанов, директор департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами та бюро кредитних історій Нацкомфінпослуг Лариса Мендрул, керівник фінансового компоненту Проекту USAID «АгроІнвест в Україні» Наталія Ліщитович, спеціаліст з агрофінансування Проекту Олег Стоянов, президент ВАКС Вікторія Волковська, лідери кредитних спілок — членів асоціацій, журналісти. Від НАКСУ участь у засіданні взяла віце-президент Людмила Кравченко. Модератором заходу був Сергій Губін, керівник Національного прес-клубу з аграрних та земельних питань.

У ході засідання обговорювались такі питання: як наявна економічна криза та девальвація національної валюти позначилися на фінансових ресурсах та діяльності кредитних спілок; на яких умовах кредитні спілки надають малим та середнім сільгоспвиробниками кредити; скільки позичкових коштів кредитні спілки спрямували на проведення фермерськими та особистими селянськими господарствами весняно-польових робіт; що заважає розширенню агрокредитування кредитними спілками і що потрібно зробити для подолання наявних перешкод; чому кредитні спілки особливо зацікавлені у створені сімейних фермерських господарств, як вони можуть посприяти їх становленню та подальшому розвитку; роль кредитних спілок в соціально-економічному розвитку сільських територій.

Експерти, зокрема, зазначали, що у сьогоднішніх надзвичайно складних умовах, питання економічного виживання особливо гостро постало перед представниками малого та середнього бізнесу, а саме фермерськими та особистими селянськими господарствами. Внаслідок обмеження в доступі до банківських кредитів та надто високі відсоткові ставки вони неспроможні ними скористатися. І єдиним джерелом фінансування для малих та середніх сільгоспвиробників є кредитні спілки.

У своєму виступі Людмила Кравченко, зокрема, підкреслила, що сьогодні кредитні спілки виростили позичальника, селянина, який постійно користується послугами кредитної спілки і готовий сформувати когорту та стати учасником процесу по створенню фермерських господарств сімейного типу.

Близько 70 % кредитних спілок — членів НАКСУ – це спілки, які працюють у районних центрах і селах. Значна частина їх ресурсу працює на розвиток домогосподарств, в т.ч. і на потреби, пов’язані з домашнім виробництвом різноманітного збіжжя, тваринництвом і т. ін. Статистика свідчить, що минулого року обсяги кредитування на селі, по відношенню до попередніх років, не дивлячись на те, що загальна ситуація в країні почала набувати особливого драматизму, збільшилися. Це говорить про те, що люди бачать свою перспективу саме в селі і готові планувати своє життя на отримання доходів а агросекторі. Цікаво також, що навіть міські кредитні спілки все більше йдуть шляхом створення відділень в районних центрах і селах, тому що розуміють, що селянська громада – це дуже міцна структура. Кредитування на селі забезпечує не тільки підтримку громад, а й гарну статистику щодо повернення кредитів: статистика повернення кредитів, які видаються селянським та фермерським господарствам, вдвічі краща, ніж в містах.

Людмила Кравченко також зазначила, що НАКСУ має досвід у питанні доставки фінансового ресурсу до селян — ще у середині 2000-х років через Об’єднану кредитну спілку НАКСУ була реалізована спеціальна програма на придбання сільгоспвиробниками різноманітної техніки. Сьогодні ОКС НАКСУ кредитує своїх членів, реалізуючи спеціальні програми підтримки кредитних спілок, які активно кредитують село, на рівні 19 % річних на залишок суми.

Підсумовуючи усе вищесказане, модератора засідання Сергій Губін зазначив, що українське село не зможе вижити без кредитних спілок. Тому сьогодні, формуючи реальну аграрну політику, підкріплену коштами з держбюджету, необхідно приділяти увагу і ринку кредитних спілок, з якого починається поштовх до виживання і подальшого розвитку села.

 

Повне відео можна переглянути тут https://www.youtube.com/watch?v=NPYVIQQkp80

 

Довідково. Національний прес-клуб з аграрних та земельних питань створений при Українському освітньому центрі реформ (УОЦР), який у грудні 2012 року розпочав широкомасштабну інформаційну кампанію на підтримку земельної реформи в Україні. Ця робота здійснюється в рамках діяльності Проекту USAID «АгроІнвест». До участі в своїх щомісячних засіданнях Прес-клуб запрошує провідних вітчизняних та закордонних експертів із земельних питань.

 

 

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>