Засідання Президії Ради НАКСУ
21 липня 2015 року відбулося засідання Президії Ради НАКСУ . У ньому взяли участь члени Президії: Анатолій Занюк (КС «Ощадність», м. Кам’янець-Подільський Хмельницької обл.), Юрій Ковальов (КС «Кредитсталь», м. Маріуполь Донецької обл.), Ірина Костюченко (КС "Народна воля", м. Чернігів), Валентина Чумакова (КС „Світовид”, м. Первомайськ Миколаївської обл.), Олена Макрідіна (КС „Народний кредит”, м. Київ); Голова Наглядового Комітету НАКСУ Ірина Боголюбова (КС «АЖІО», м. Київ), працівники Виконавчої дирекції НАКСУ Петро Козинець та Людмила Кравченко.
Відповідно до порядку денного Президія розглянула наступні питання:
1. Про поточну ситуацію на ринку кредитних спілок у зв’язку з законодавчими новаціями Верховної Ради України та позицію НАКСУ з цього приводу.
2. Про участь віце-президента НАКСУ Людмили Кравченко у світовому форумі WOCCU.
3. Про нормативну діяльність Нацкомфінпослуг та участь НАКСУ в цьому процесі.
4. Про хід переобрання членів Ради НАКСУ.
5. Різне.
Людмила Кравченко доповіла присутнім про участь у черговій Всесвітній Конференції кредитних спілок, організованій і проведеній Всесвітньою Радою кредитних спілок (WOCCU). Конференція проходила у м. Денвері (штат Колорадо, США) з 12 по 15 липня. Було зазначено, що позиція WOCCU та національних рухів кредитних спілок лишається незмінною — світова спільнота цілковито підтримує українських колег. В ході Конференції віце-президентом НАКСУ були проведені переговори з Гжегожем Бірецьким, керівником УСКР Ольгою Шевель, віце-президентом Міжнародної страхової компанії " CUNA Mutual Group" та віце-президентом WOCCU з питань законодавства Майклом Едвардсом, який надав у розпорядження НАКСУ повний пакет аналітичних документів щодо законодавства про кредитні спілки у різних країнах світу для використання їх у контактах НАКСУ з державним регулятором та Верховною Радою. Було досягнуто домовленості про активну підтримку НАКСУ у питаннях консалтингу та супроводу діяльності кредитних спілок. Крім того, НАКСУ було отримано офіційне запрошення до членства у європейській мережі кредитних спілок, яка має представництво у Брюсселі. Було висловлено готовність WOCCU лобіювати інтереси України серед євродепутатів. Також Людмила Кравченко навела приклади прогресивного державного регулювання діяльності кредитних спілок у різних країнах світу, які розглядалися під час пленарних засідань Конференції. Звіт Людмили Кравченко щодо участі НАКСУ у світовому форумі кредитних спілок був взятий до відома.
Далі на засіданні було розглянуте питання про нормативну діяльність Нацкомфінпослуг та участь НАКСУ в цьому процесі. На сьогодні у державному регуляторі готуються зміни до нормативних актів щодо ліцензування діяльності кредитних спілок, Положення про фінансові нормативи та системи навчання.
Зокрема, щодо Розпорядження №7 Людмила Кравченко зазначила, що НАКСУ спільно з керівниками інших професійних об’єднань було сформоване єдине бачення з даного питання, відпрацьовані конкретні зміни з тим, щоб залишити мінімальну кількість нормативів, які б давали можливість швидко і адекватно оцінити фінансовий стан кредитної спілки, виключивши ті нормативи, які на сьогоднішній день можуть бути невиконані значною частиною спілок і одночасно не впливають на здатність кредитної спілки розраховуватися за зобов’язаннями.
Також НАКСУ надала до державного регулятора свої пропозиції щодо внесення змін до ліцензійних умов та системи обов’язкового навчання та переатестації, відповідні проекти розпоряджень оприлюднені на сайті Нацкомфінпослуг.
Триває системна робота Виконавчої дирекції НАКСУ в частині внесення корективів у прийняті ВР України законодавчі акти щодо оподаткування кредитних спілок податком на прибуток підприємств та необхідності застосування кредитними спілками РРО.
Після активного обговорення питань було прийняте рішення схвалити діяльність НАКСУ, спрямовану на врегулювання питань законодавства, щодо оподаткування КС та застосування РРО, а також модернізації підзаконної нормативної бази. Підтримати діяльність Виконавчої дирекції щодо подальшого супроводження взаємовідносин КС та органів ДФС. Виконавчій дирекції продовжити роботу з органами державної влади з питань РРО, включаючи проведення організаційних заходів, спрямованих на виконання кредитними спілками вимог пп. ї п. 1) частини 2 розділу ІІ. Прикінцеві положення Закону України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій” № 569-VIII від 01.07.2015 року (одразу після його опублікування) щодо укладання кредитними спілками до 1 серпня 2015 року договорів на постачання РРО з метою тимчасового звільнення від санкцій за порушення відповідного Закону у період з 1 липня 2015 р. до 1 січня 2016 р.