<<< повернутися | обговорити на форумі >>

08/10/2015

7 жовтня 2015 року у конференц-залі Комітетів Верховної Ради України відбулось засідання круглого столу на тему „Система кредитної кооперації України, її роль в економіці та суспільстві, шляхи розвитку та необхідні законодавчі зміни”.

 

Перш за все слід відзначити високе представництво влади на засіданні: від Комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності участь взяв перший заступник Голови Комітету Михайло Довбенко, Голова підкомітету з питань діяльності небанківських фінансових установ та захисту прав споживачів фінансових послуг Віктор Романюк, завідувач секретаріату Комітету Ігор Прийма, головний консультант секретаріату Комітету Тетяна Боцула; від Національного банку України — заступник Голови Владислав Рашкован та директор департаменту методології Наталія Іваненко: від Нацкомфінпослуг — член Комісії Ольга Максимчук та директор департаменту Лариса Мендрул; від Міністерства фінансів — заступник директора департаменту фінансової політики Андрій Страшний; від Державної фіскальної служби — начальники управлінь Олексій Задорожний та Тарас Поліно; від USAID Україна — спеціаліст з управління проектами Ганна Богданова та Директор варшавського офісу Національної асоціації кооперативних заощаджень та кредитних спілок Польщі Павел Гжесік; представники ВАКС. Від НАКСУ у засіданні взяли участь Петро Козинець, Людмила Кравченко, Катерина Калустова, керівники Ради та Наглядового комітету НАКСУ — лідери кредитних спілок Анатолій Занюк, Юрій Ковальов та Ірина Боголюбова. Вів засідання Голова підкомітету з питань діяльності небанківських фінансових установ Віктор Романюк.

Головними питаннями, винесеними на обговорення, були: роль кредитних спілок України у розвитку економіки, підприємництва, сільськогосподарського виробництва, вирішенні соціальних та побутових потреб громадян; аналіз правового забезпечення діяльності кредитних спілок; нагальні законодавчі зміни, спрямовані на розвиток кредитних спілок та реформування системи кредитної кооперації.

Президент НАКСУ Петро Козинець, даючи загальну оцінку ситуації, що склалася на ринку кредитної кооперації, та відношенню держави до цих процесів, зокрема, підкреслив, що держава останнім часом відвернулася від кредитних спілок. Законодавчі новації останнього року поставили спілки в дуже складне становище, яке й так було нелегким, враховуючи економічну ситуацію. В цьому контексті дуже важливим є рівень розуміння владою ролі кредитних спілок у вирішенні економічних та соціальних проблем суспільства. Були наведені приклади того, як в інших європейських державах ставляться до кредитних спілок, як до цього ставиться Євросоюз, проінформовано про плани проекту USAID з допомоги кредитним спілкам України.

Людмила Кравченко зокрема поінформувала про заяву Європарламенту від 30 вересня 2015 р., де конкретно йдеться про необхідність підтримки розвитку кредитних спілок та акцентувала увагу на необхідності конкретних дій щодо отримання виключень для України з вимог євродиректив, що стосуються розміру капіталу для кредитних спілок. Користуючись нагодою, Людмила Кравченко підняла конкретні питання перед представниками Державної фіскальної служби щодо тлумачення неприбутковості та колізій, що виникли у законодавчих новаціях з цього приводу. Окремо обговорювались юридичні казуси у трактуванні норм необхідності запровадження РРО в кредитних спілках, які, згідно із законодавчими визначеннями, взагалі не виконують розрахунково-касових операцій.

Людмила Кравченко також наголосила на необхідності підтримки проекту Закону №2032а (авт. О.М. Дмитренко), який вирішує головні проблеми на сьогодні.

Свою позицію по темах, що обговорювались на засіданні, висловили М. Довбенко, В. Рашкован, П. Гжесік, А. Страшний, представники ВАКС, НКФП, ДФС.

У своїх виступах практично всі говорили про необхідність розвитку кредитних спілок і готовність допомагати, незважаючи на нерідко різні підходи та розуміння тих чи інших аспектів розв’язання проблем.

Після закінчення виступів усіх учасників засідання відбулась жвава дискусія із зазначених питань. За результатами обговорення було прийняте рішення у короткі строки узгодити серед учасників ринку та державним регулятором і подати до Комітету проекти законодавчих актів про внесення змін до Податкового кодексу та Закону про кредитні спілки.

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>