<<< повернутися | обговорити на форумі >>

22/10/2015

Форум українських кредитних спілок

20 жовтня 2015 року у Києві, в Українському домі за ініціативи ВАКС відбувся Форум українських кредитних спілок. Організаторами заходу були Всеукраїнська асоціація кредитних спілок та Національна асоціація кредитних спілок України. У Форумі взяли участь Голова підкомітету з питань діяльності небанківських фінансових установ та захисту прав споживачів фінансових послуг Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Віктор Романюк, Секретар Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, народний депутат України  Максим Поляков, головний консультант Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності  Тетяна Боцула, начальник Управління фінансової політики Департаменту реформ та збалансованого розвитку  Кабінету Міністрів України Валентина Ящук, Член Нацкомфінпослуг Ольга Максимчук, директор Департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами та бюро кредитних історій Нацкомфінпослуг Лариса Мендрул, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик, заступник директора департаменту фінансової політики Міністерства фінансів Андрій Страшний, заступник начальника управління/начальник відділу методології регулювання наглядових процедур департаменту методології Національного Банку України Олег Костюшко, а також лідери майже 80 кредитних спілок — членів НАКСУ та ВАКС. Від НАКСУ у Форумі брали участь Петро Козинець та Людмила Кравченко. Модерувала захід президент ВАКС Вікторія Волковська.

Головними темами обговорення були „Сьогодення українського ринку кредитної кооперації” та „Концепція розвитку ринку кредитних спілок”. Усі запрошені на Форум представники державної влади у своїх виступах були одностайними у необхідності підтримки системи кредитної кооперації України, більш активного лобіювання інтересів кредитних спілок та тісної комунікації професійних об’єднань з органами державної влади для збереження та розвитку системи КС.

Під час обговорення питання щодо впровадження РРО у кредитних спілках, яке наразі є одним з найболючіших для вітчизняних кооператорів, було констатовано, що система РРО в Україні корумпована і веде до знищення малого бізнесу. Тому вкрай важливо припинити будь-які маніпуляції і домогтися внесення змін до Податкового Кодексу, тим більше що, як зазначила Людмила Кравченко, в жодній країні світу фінансові інститути, у тому числі кредитні спілки, не використовують РРО. Негайного перегляду вимагає і друга законодавча новація — включення КС, неприбуткових за спеціальним законом, до складу платників податку на прибуток підприємств, — яка поставила спілки в дуже складне становище.

Петро Козинець у своєму виступі зазначив, що, незважаючи на постійне декларування своєї готовності підтримки руху кредитних спілок з боку державних високопосадовців та народних депутатів, наразі жодна спроба змінити ситуацію на краще не має практичного результату. І закликав до підтримки ухвалення Проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо оподаткування кредитних спілок №2032а (авторства народного депутата О.М. Дмитренка), який вирішив би головні сьогоднішні проблеми спілчан.

Говорячи про деструктивний підхід держави до кредитних спілок, Людмила Кравченко наголосила на відсутності діалогу між суспільством та державою через повну незацікавленість останньої у ефективному вирішенні актуальних проблем кооператорів і запропонувала конкретний алгоритм подальших зусиль ринку щодо відміни впровадження РРО. Також доповідач поінформувала присутніх про свою участь у засіданнях групи прихильників кредитних спілок з числа європарламентарів у Європейському парламенті, яке відбулося 15 жовтня в Брюсселі, де євродепутати з різних країн світу зустрілися з учасниками Європейської мережі КС для обговорення питань, які згодом мають відобразитися у законодавстві ЄС для розвитку європейської кредитної кооперації. Крім того було наголошено, що 30 вересня було опубліковано звернення Європарламенту у якому наголошено на необхідності підтримки розвитку кредитних спілок та неприпустимості застосування до кредитних спілок регуляторних вимог, зокрема, банківських, які можуть повністю зруйнувати системи КС в різних країнах. Людмила Кравченко навела приклади підтримки кредитних спілок у світі, зокрема, створення гармонійного законодавчого поля для КС як унікальних інституцій, що виконують надважливу соціальну місію.

Під час Форуму також обговорювались питання переходу системи кредитної кооперації під контроль Національного банку та труднощів, які виникають у зв’язку з ним, оптимального вирішення питання системи гарантування, необхідності реформування виконавчої служби, проблема повернення коштів кредитних спілок зі збанкрутілих банків.

Далі у рамках Форуму відбулося засідання круглого столу „Спільні гроші — спільна відповідальність”, під час якого було обговорено запровадження механізмів саморегулювання на ринку КС, проблемні питання ошуканих вкладників кредитних спілок та кредитних спілок, виведених з ринку, очищення ринку від псевдо-кредитних КС, створення системи гарантування.

На завершення учасники Форуму прийняли відповідну резолюцію, яку буде надіслано до державних органів та засобів масової інформації.


 

РЕЗОЛЮЦІЯ

ФОРУМУ УКРАЇНСЬКИХ КРЕДИТНИХ СПІЛОК

«Припинити знищення і забезпечити розвиток кредитних спілок»

Глибоко свідомі того, що кредитні спілки України є фактично єдиним джерелом фінансової підтримки малозабезпечених верств населення,  малого та середнього підприємництва та фермерських господарств (фермерів) та пам'ятаючи про роль руху кредитних спілок у розвитку соціальної економіки України

Закликаємо підтримати кредитні спілки як єдину національну фінансову інституцію, яка створюється завдяки самоорганізації пересічених громадян та допомагає їм розв'язувати соціальні та фінансові проблеми.

Віримо, що кредитні спілки працюють на користь суспільства,  створюючи нові робочі місця, покращуючи соціальний клімат регіону, збільшуючи добробут громадян.

Наголошуємо:

  • на неприпустимості невиправданого збільшення регуляторних вимог до кредитних спілок,
  • на необхідності ухвалення законопроекту № 2032а (ініціатор законопроекту народний депутат О. М. Дмитренко),
  • на підтримці законодавчих ініціатив Президента України П. Порошенка щодо прискорення реформування державної виконавчої служби,
  • на оновленні Закону України «Про кредитні спілки» та створенні законодавства щодо захисту прав кредиторів з урахуванням всієї специфіки та особливостей діяльності кредитних спілок.

Сподіваємося на підтримку пропозицій ринку кредитних спілок стосовно: врахування в Податковому кодексі України специфіки кредитної спілки як неприбуткової організації та відновлення справедливого оподаткування кредитних спілок, забезпечення обліку фінансових операцій на базі вже існуючої в кредитних спілках на вимогу закону облікової системи, а не за допомогою  РРО; пошуку взаємоприйнятного рішення про механізм приєднання кредитних спілок до системи гарантування вкладів,  розв'язання накопичених проблем вкладників неплатоспроможних кредитних спілок.

Ще більш переконливо заявляємо: кредитні спілки готові допомогти пересічним громадянам.

Маючи 20-річний професійний досвід, українські кредитні спілки можуть і готові виступити дієвими посередниками між державою, малим і середнім бізнесом, фермерським та сільськогосподарським виробником, пересічним громадянином.

 20 жовтня 2015 року                                                                           місто  Київ

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>