ЗАСІДАННЯ КРУГЛОГО СТОЛУ «ДІЯЛЬНІСТЬ КРЕДИТНИХ СПІЛОК В УМОВАХ СЬОГОДЕННЯ. РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ»
На виконання рішення Ради НАКСУ 15-16 грудня 2015 року у Пущі-Озерній відбулося виїзне засідання круглого столу на тему: «Діяльність кредитних спілок в умовах сьогодення. Реалії та перспективи». У рамках заходу пройшло засідання спостережної ради і ревізійної комісії ОКС НАКСУ та розширене засідання Ради НАКСУ. У засіданнях взяли участь 25 лідерів кредитних спілок — членів НАКСУ та працівники Виконавчої дирекції НАКСУ.
Основними питання, які обговорювались на засіданні круглого столу, були: результати діяльності кредитних спілок за 9 місяців 2015 року; робота з Нацкомфінпослуг щодо перегляду нормативної бази діяльності кредитних спілок; перспективи зміни регулятора та бачення Нацбанку шляхів реформування ринку кредитних спілок; головні виклики для системи в 2015 році: неприбутковість та РРО; кредитні спілки України та міжнародна підтримка; перспективи реформування законодавства та його головні аспекти.
На початку засідання віце-президент НАКСУ Катерина Калустова проаналізувала результати діяльності кредитних спілок за 9 місяців 2015 року , відзначивши позитивні тенденції і негативні моменти. Учасникам засідання були дані рекомендації щодо дотримання нормативів для ведення стабільної діяльності та комунікацій з державним регулятором у зв’язку з невизначеністю із нормативною базою.
Людмила Кравченко надала вичерпну інформацію щодо роботи НАКСУ з Нацкомфінпослуг в частині перегляду нормативної та законодавчої бази діяльності кредитних спілок. Зокрема, йшлося про Розпорядження №№ 7, 177, 821, Ліцензійні умови, Закони „Про кредитні спілки” від 10.07.2003 р. № 1096-IV, „Про споживче кредитування” від 23.03.2015 р. № 2455 та ін. Було зазначено. що, н а жаль, поки що не всі пропозиції професійних об’єднань враховано регулятором, однак робота триватиме. Особливо важливим в цьому плані є необхідність затвердження ще в цьому році змін до Розпоряджень №№ 7 та 177, які НАКСУ ініціювала ще в березні. Є надія, що нас дослухаються в цьому питанні.
Тему співпраці Виконавчої дирекції НАКСУ з державним регулятором в частині підготовки оновленого законодавства для кредитних спілок продовжив Петро Козинець, торкнувшись, зокрема, питання навчання працівників кредитних спілок та стрес-тестування.
Далі Президент НАКСУ поінформував учасників засідання про ймовірність та перспективи зміни державного регулятора, зазначивши, що ініціатива передачі функцій Нацкомфінпослуг з регулювання діяльності кредитних спілок Національному банку у І півріччі 2016 року належить Національній раді реформ. Наразі триває активне обговорення цього процесу за участю усіх задіяних сторін, однозначної відповіді ще немає.
Також продовжується безпосередня співпраця НАКСУ з Комітетом з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради України , органами державної влади, Національним банком, професійними об’єднаннями фінансового ринку щодо вирішення найболючіших питань руху кредитних спілок на даному етапі.
Затим учасники засідання були поінформовані про міжнародну діяльність НАКСУ, зокрема, нещодавній візит до Києва Президента WOCCU Брайана Бранча, під час якого було проведено зустрічі з керівництвом Нацкомфінпослуг, Комітетом Верховної Ради, міністром агропромполітики О. Павленком, заступником Голови Нацбанку В. Рашкованом, заступником міністра фінансів та керівництвом ВАКС за активної участі керівництва НАКСУ як представника WOCCU . Крім того, була надана повна інформація щодо набуття НАКСУ у жовтні цього року рівноправного членства у Європейській мережі кредитних спілок (Брюссель, Бельгія) та перспектив такого членства.
Питання щодо оподаткування податком на доходи, впровадження РРО та колізій, що виникли у законодавчих новаціях з цього приводу, викликали активне обговорення . Після його закінчення Людмила Кравченко надала керівникам кредитних спілок конкретні рекомендації щодо виконання вимог оновленого Податкового кодексу, Закону „ Про захист персональних даних”, а також стосовно перевірок з боку податкової служби.
Засідання круглого столу завершилося неформальним спілкуванням його учасників.
Наступного дня на розширеному засіданні Ради НАКСУ, вже традиційно, було розглянуто звіт Виконавчої дирекції за період, що пройшов після останньої Звітно-виборної конференції. Також ішлося про хід виконання бюджету НАКСУ за 11 місяців 2015 року; про проект бюджету НАКСУ на 2016 рік; про виключення КС з членів НАКСУ; різне.
Після затвердження протоколу попереднього засідання Ради НАКСУ Президент НАКСУ поінформував присутніх щодо головних напрямків діяльності Виконавчої дирекції. Зокрема, щодо результатів діяльності кредитних спілок системи НАКСУ було зазначено, що аналіз звітності за 2-й та 3-й квартали свідчить про стагнаційну стабільність, що у сьогоднішніх умовах можна назвати спроможністю до виживання.
Виконавча дирекція НАКСУ активно взаємодіє (щоправда, з різною ефективністю) з Комітетом з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради України, Міністерством фінансів України, Державною фіскальною службою; протягом звітного періоду було проведено цілий ряд зустрічей з високопосадовцями даних відомств, народними депутатами. Предметом обговорення в ході згаданих зустрічей були питання законодавчої правомірності впровадження РРО та статусу неприбутковості кредитних спілок.
Після затвердження членами Ради НАКСУ звіту Виконавчої дирекції НАКСУ за останній період віце-президент Людмила Кравченко детально ознайомила учасників засідання з виконанням бюджету НАКСУ за 11 місяців 2015 року, привернувши увагу до того, що протягом звітного періоду було досягнуто відчутної економії по більшості показників. Звіт про виконання бюджету був узятий до відома.
Далі був постатейно представлений бюджет НАКСУ на 2016 рік. Після детального обговорення проекту з урахуванням необхідності збалансування доходної і витратної частин шляхом перегляду розміру членських внесків бюджет був затверджений одноголосно.
Під час розгляду питання порядку денного про виключення кредитних спілок з членів НАКСУ було констатовано, що ряд спілок фактично припинили свою діяльність і перебувають у ліквідаційному процесі. Тому на поточному засіданні члени Ради НАКСУ, детально обговоривши ситуацію, що склалася у таких КС, прийняли рішення задовольнити заяву на вихід за власним бажанням з НАКСУ кредитних спілок „Самопоміч” (м. Івано-Франківськ) та КС „Освіта” (м. Вінниця) з проведенням усіх необхідних взаєморозрахунків, а також виключити зі складу асоціації за втрату зв’язків з НАКСУ КС "Довіра" (м. Дніпропетровськ), КС "Поступ-Кредит" (м. Київ), КС "Айдар-Кредит" (м. Айдар Луганської обл.).
Крім того Виконавчій дирекції НАКСУ та членам Ради НАКСУ кожної з областей було доручено провести детальний аналіз стану справ у ряді кредитних спілок з попереднім з’ясуванням обставин для прийняття відповідного рішення на наступному засіданні НАКСУ.