Конференція Української Світової Кооперативної Ради
22 серпня 2016 року у Києві пройшла Конференція Української Світової Кооперативної Ради. У ній взяли участь члени УСКР — представницькі делегації НАКСУ та ВАКС від України, Централі Українських Кооператив Америки (ЦУКА), Української Кооперативної Ради Канади (УКРК). До складу делегації НАКСУ увійшли члени виборних органів НАКСУ та керівники Виконавчої дирекції. Гостями Конференції були перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Михайло Довбенко, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Ольга Максимчук, завідуючий відділом пруденційного нагляду за кредитними установами та бюро кредитних історій Нацкомфінпослуг Сергій Корсаков, представники Управління стратегії та реформування банківської системи Національного банку України Олена Онищук та Юлія Овдій, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик, Президент Світового Конгресу Українців Євген Чолій. Загалом у Конференції взяли участь понад 50 делегатів. Головуючою на Конференції була Президент УСКР Ольга Шевель, модерував захід Президент НАКСУ Петро Козинець.
Засідання розпочали привітання запрошених гостей. Михайло Довбенко поділися з присутніми враженнями від нещодавнього візиту до США, зокрема, від роботи американських кредитних спілок, чітко злагодженого економічного механізму їх функціонування, а також подякував за величезну організаційну та благочинну роботу українських кредитівок у США, яку вони провадять для підтримки України у складні часи російської агресії. Далі Михайло Довбенко зазначив, що кредитні спілки України сьогодні працюють у зовсім інших, екстремальних умовах, спричинених двома головними факторами: економічним та законодавчим. Під першим фактором маються на увазі анексія Криму, окупація східних територій, девальвація гривні, соціально-економічні потрясіння. Було зазначено, що у Комітеті Верховної Ради стривожені процесом очищення банківської системи, що мав би вже завершитись, але вкрай затягнувся, внаслідок чого, у тому числі, і кредитні спілки не можуть повернути частину своїх коштів. Другим фактором, який впливає на діяльність кредитних спілок, є неврегульоване законодавство. Після тривалих минулорічних дискусій Комітету вдалося частково відстояти неприбутковий статус кредитних спілок, який зафіксований у базовому законі. У парламенті зареєстровано два важливих для КС законопроекти, які вирішують проблемні питання, і є сподівання на їх прийняття з початком осінньої парламентської сесії. На завершення виступу Михайло Довбенко побажав учасникам плідної роботи на Конференції і висловив сподівання, що спільні зусилля НАКСУ та Комітету призведуть до бажаного результату.
Вітаючи учасників Конференції, Ольга Максимчук відзначила виняткову цінність таких представницьких заходів, оскільки вони особливо наявно демонструють поняття української громади не лише нашої країни, а й світу, та висловила вдячність за підтримку руху КС України з боку колег зі США та Канади. Зазначила, що хоча державний регулятор і професійні об’єднання разом з кредитними спілками стоять по різні боки процесу, усі мають спільну мету і зрештою інтереси державного регулятора і кредитних спілок зійдуться, що відновить та посилить довіру до ринку КС. На жаль, щокварталу спостерігається зменшення кількості працюючих кредитних спілок, але „спільними зусиллями ми зупинимо цей процес і зробимо все для створення передумов для розвитку. Ринок кредитних спілок нішовий, кредитні спілки не є конкурентами ні банкам, ні іншим кредитним установам, оскільки їх послуги є винятковими, за що їм велика подяка”.
Сергій Корсаков продовжив виступ Ольги Максимчук презентацією „Діяльність кредитних спілок очима регулятора” (станом на кінець І кварталу 2016 року), де були наведені підсумки діяльності кредитних спілок за відповідний період.
Представник Нацбанку Олена Онищук привітала учасників та гостей Конференції, коротко презентувавши проект „Спліт”, що займається підготовкою до передачі функцій від Нацкомфінпослуг до Національного банку України. Особливо було наголошено на дуже виваженому ставленні до передачі функціоналу та розумінні важливості сектора кредитних спілок на фінансовому ринку України. Пані Онищук висловила вдячність за активну співпрацю професійних об’єднань з Нацбанком у даному напрямку і зазначила, що наразі уважно вивчається міжнародний досвід регулювання діяльності кредитних спілок, який потім буде застосований в Україні.
Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик виступив з привітальною промовою, у якій, зокрема, зупинився на теперішньому стані банківської системи. Було наголошено, що, на відміну від банків, більше половини яких визнано неплатоспроможними, лише кредитні спілки на даний момент працюють з простими людьми. „Саме в підтримці та допомозі, об’єднанні і бажанні разом захищати власні інтереси полягає історична роль кооперації, в цьому конкурентна перевага кредитних спілок” — резюмував пан Оленчик.
Президент Світового Конгресу Українців Євген Чолій також привітав учасників поважного зібрання. Він наголосив на особливій ролі кредитних спілок: „Завдяки кредитним спілкам мрії стають реальністю, і саме кредитна кооперація допомагає українським громадам процвітати”. Пан Чолій також зазначив, що українська діаспора на чолі з СКУ вбачає сьогодні свою місію у тому, щоб переконати західний світ у небезпеці світової кризи, яка наразі вуалюється як українсько-російський конфлікт. „Світове співтовариство має допомагати Україні, бо саме вона стримує поширення російської агресії на Захід” — сказав Євген Чолій і побажав скорішої перемоги українському народу.
Після офіційних привітань поважних гостей керівники асоціацій — членів УСКР виступили зі звітними доповідями. Ольга Шевель виступила зі звітом про діяльність Української Світової Кооперативної Ради за останні три роки. Про діяльність ВАКС за 2014-2016 роки присутніх поінформувала Президент Ольга Мороз.
Президент НАКСУ Петро Козинець виступив зі звітом про діяльність НАКСУ. Після короткого екскурсу в історію НАКСУ у звіті було наголошено, що сьогодні з об’єктивних, а нерідко й суб’єктивних причин ринок кредитних спілок перебуває у стадії стагнації. Попри переважну відсутність останнім часом корупційного тиску на кредитні спілки з боку державних органів, система КС не має змоги розвиватися. Ситуація спричинена відсутністю жодних реформ у відповідному законодавчому полі, масовим банкрутством банків, створенням додаткових штучних перепон (РРО, відміна статусу неприбутковості), невизначеністю з подальшою долею системи державного регулювання діяльності кредитних спілок тощо. Але навіть незважаючи на усе це та невтішну статистику, більшість кредитних спілок продовжує успішно працювати та виконувати свої зобов’язання перед вкладниками. Національна асоціація також, незважаючи на реальні труднощі, продовжує функціонувати в штатному режимі. Активізовано міжнародну співпрацю, НАКСУ і кредитні спілки не стоять осторонь від підтримки українських воїнів, а головні зусилля Асоціації спрямовано на лобіювання інтересів кредитних спілок на державному рівні. На завершення виступу Петро Козинець висловив велике сподівання на позитивну роль Конференції у процесі лобіювання необхідності підтримки КС з боку держави та стимулювання спілок до позитивних змін.
Далі про діяльність ЦУКА за 2013-2015 роки прозвітував Богдан Курчак, Ольга Шевель виступила зі звітом про роботу Української Кооперативно Ради Канади за останній рік.
Після виголошення звітних доповідей відбулось активне обговорення. У ньому взяли участь лідери кредитних спілок — членів НАКСУ, ВАКС, канадійських та американських кредитівок.
За результатами обговорення було прийняте Звернення учасників Конференції до державних органів влади з вимогою невідкладного вирішення нагальних питань, які стримують розвиток кредитної кооперації України (додається >>> (PDF, 325КБ).
Після закриття Конференції відбулось урочисте прийняття, на якому представники НАКСУ, ВАКС, ЦУКА, УКРК, об’єднані в УСКР, мали нагоду невимушено поспілкуватися та поділитися досвідом.