<<< повернутися | обговорити на форумі >>

11/11/2016

 

8 листопада 2016 року у Києві відбулося спільне засідання, присвячене обговоренню головних поточних проблем ринку кредитної кооперації України та законодавчих змін, що плануються. Організаторами заходу виступили НАКСУ, ВАКС та проект USAID CAP.

 

8 листопада 2016 року у Києві відбулося спільне засідання, присвячене обговоренню головних поточних проблем ринку кредитної кооперації України та законодавчих змін, що плануються. Організаторами заходу виступили НАКСУ, ВАКС та проект USAID CA P . Участь у засіданні взяли керівники та члени виборних органів НАКСУ та ВАКС, керівники кредитних спілок обох асоціацій, керівник Проекту USAID CAP Ева Сержинська, головний консультант Проекту Павел Гжесік.

На початку засідання директор Проекту USAID CAP Ева Сержинська привітала усіх присутніх і зазначила, що проект, який реалізуватиметься у нашій країні протягом чотирьох років, має на меті полегшити життя кредитних спілок та їх членів в Україні. Одним з важливих напрямків роботи є сприяння у підготовці та впровадженні законодавчих змін та покращення координації зусиль в цьому питанні НАКСУ та ВАКС.

У своєму вступному слові Петро Козинець звернув увагу на своєчасність даного заходу , оскільки наразі триває доопрацювання профільного законодавства, зокрема, проекту Закону України „Про кредиті спілки”, і відзначив особливо позитивну тенденцію до посилення консолідації зусиль в цьому напрямку як між асоціаціями, так і між системою кредитної кооперації та органами державної влади.

Ольга Мороз також наголосила на сприятливій ситуації для реалізації очікувань ринку КС та важливості його консолідації, закликала розглядати зміни до профільного законодавства з урахуванням майбутніх рішень і базуватися на досвіді реальної практики, щоб якомога краще донести свою думку до органів державної влади.

Головний радник Проекту USAID CAP Павел Гжесік, у своїй доповіді детально зупинився на світовому досвіді щодо законодавчого регулювання діяльності кредитних спілок.

Зокрема, було зазначено, що Закон про кредитні спілки є найважливішим інструментом для регулювання діяльності КС у світі. Дуже важливо, щоб Закон був розроблений з урахуванням думки самих кредитних спілок. У Європі та світі існують різні варіанти профільних законів, але єдиного, універсального немає. Якщо до підготовки даного закону активно не долучаються експерти та практики кредитної кооперації, він не буде відповідати всім потребам українських кредитних спілок. Такої помилки свого часу припустилися у Польщі у 2008 році. Через кілька років почали проявлятися його численні недоліки, закон не дає кредитним спілкам можливості зростати, розвиватись і надавати увесь спектр потрібних громадянам послуг. Тому у Польщі цей закон буде змінено уже за участю представників ринку КС.

Зміни до закону про КС необхідно внести для наближення українського законодавства до європейського. У цьому напрямку вже багато зроблено і українським урядом, і парламентом, і представництвом Євросоюзу в Україні. Дуже важливо, щоб у рамках апроксимації українські кредитні спілки отримали преференції враховані у європейському законодавстві (мова йде про включення кредитних спілок України до переліку суб’єктів, до яких не застосовуються вимоги Директиви Європейського Парламенту і Ради 2013/36/EU від 26 червня 2013 року про доступ до діяльності кредитних установ та пруденційний нагляд за кредитними установами та інвестиційними фірмами, у якій серед інших міститься вимога щодо мінімальної суми капіталу у розмірі 5 мільйонів євро.- ред.), щоб уникнути помилок, які, наприклад, деструктивно вплинули на румунський рух КС. Павел Гжесік повідомив про заплановані зустрічі з українськими парламентарями, де безпосередньо йтиме мова про важливість вирішення даного питання, а також про підготовку для них ознайомлювальних закордонних поїздок, що сприятиме прийняттю вірних рішень щодо ринку КС.

Головну увагу на засіданні було приділено детальному обговоренню змін до Закону України „Про кредитні спілки”, які були напрацьовані представниками ринку кредитної кооперації, професійними об’єднаннями, Нацкомфінпослуг та Комітету України з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України.

Аналітичну доповідь – презентацію із зазначеного вище питання зробила віце – президент НАКСУ Людмила Кравченко. Учасники засідання в ході постатейного обговорення головних аспектів новацій законодавства, що прозвучали в доповіді активно вносили свої зауваження та конкретні пропозиції до ряду пропонованих змін та визначень. При цьому, необхідно відзначити, що по головним напрямкам законодавчих змін було практично досягнуто консенсусу між представниками обох асоціацій. Було наголошено, що при остаточному доопрацюванні документу будуть максимально враховані аргументовані конкретні пропозиції ринку. Керівники асоціацій звернулись до всіх кредитних спілок з проханням оперативно надати свої конкретні постатейні зауваження та пропозиції.

У другій частині засідання взяли участь член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Ольга Максимчук, завідувач секретаріату Комітету України з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України Ігор Прийма. Ольга Максимчук, приєднавшись до обговорення, зазначила, що Національна комісія разом з професійними об’єднаннями знайшли консенсус з багатьох питань в частині доробки плану трансформації ринку і наголосила на важливості не революційного, а еволюційного шляху його розвитку. Він полягає у структурній перебудові ринку з акцентом на посилення саморегулівності; диференціації фінансових нормативів по різним категоріям спілок з урахуванням думок міжнародних експертів; посиленні платоспроможності і зниженні ризиків; вирішенні питання про всеукраїнський статус установ; розширенні переліку послуг та завдань КС; удосконаленні системи управління кредитними спілками; запровадженні системи гарантування вкладів; виведенні неплатоспроможних КС з ринку, ін.

Далі у рамках засідання відбулась активна дискусія щодо найболючіших питань, які хвилюють ринок. Учасники засідання в цілому позитивно оцінили спільні напрацювання асоціацій та Комісії при доробці проекту плану трансформації ринку та відмітили більш конструктивний підхід Комісії до пропозицій кредитних спілок.

В той же час від представників руху кредитних саілок прозвучало немало питань, які їх сьогодні найбільш хвилюють і які вимагають невідкладних рішень з боку регулятора та інших органів влади. Серед них проблеми зберігання своїх резервів в банках, бездіяльність виконавчих служб, виведення з ринку неплатоспроможніх кредитних спілок та ін. На думку всіх учасників така відверта розмова про проблеми між ринком та регулятором була дуже корисною для обох сторін.

До відома завідувача секретаріату Комітету Ігоря Прийми були доведені усі пропозиції щодо змін до Закону про кредитні спілки, попередньо обговорені у першій частині засідання. Ігор Прийма, у свою чергу, повідомив учасників зборів про стан та проходження уже зареєстрованих законопроектів, що мають сприяти врегулюванню ринку кредитних спілок, зазначивши, що, враховуючи процес структурної перебудови небанківського фінансового ринку і нестабільність банківської системи, ця робота розтягнута у часі, проте вона триває, і є обґрунтовані сподівання на її позитивне завершення.

На завершення засідання було підкреслено, що Комітет Верховної Ради готовий підтримати законопроект щодо діяльності кредитних спілок, який запропонує ринок і оперативно його просувати до голосування.

 

 

 

 

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>