Розширене засідання Комітету з фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради України
5 квітня 2017 року відбулося розширене засідання Комітету з фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради України. Головними темами засідання були обговорення проекту Закону України „Про кредитні спілки” та офіційна презентація Проекту USAID „Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)”.
У зборах взяли участь Голова Комітету Сергій Рибалка, його заступники та члени Комітету, директор департаменту фінансової політики Міністерства фінансів України Юрій Гелетій, Голова Нацкомфінпослуг Ігор Пашко та відповідальні працівники Комісії, представники Національного банку України, Міністерства фінансів, керівництво та відповідальні працівники Проекту USAID „Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)”, інших проектів агентства, керівники асоціацій кредитних спілок, журналісти.
У вступному слові Сергій Рибалка зазначив, що зміцнення сектора кредитування через кредитні спілки є перспективним напрямком розвитку фінансової системи країни. Комітет давно та успішно співпрацює з Проектом USAID, фахівці якого допомагають вивчати міжнародний досвід для використання у своїй роботі найкращих світових напрацювань. Сьогодні однією з головних проблем є відсутність доступу невеликих виробників до кредитування, і в процесі її вирішення вагому роль мають відіграти кредитні спілки, які глибоко вкорінені в сільській місцевості.
Ігор Пашко, Голова Нацкомфінпослуг, зазначив, що Проект „КЕП” дуже важливий у сучасних умовах трансформації кредитної кооперації в Україні, тим більше, що він орієнтований на кредитування такої важливої галузі народного господарства, як сільське виробництво. Проект запроваджує комплексний підхід до кредитування сільгоспвиробників. В ньому передбачена взаємодія всіх учасників ринку: кредитних спілок, їх асоціацій та регулятора. Співпраця з експертами USAID, у тому числі над новою редакцією Закону про КС, дозволить впровадити новий підхід до аналізу позичальників спільно з асоціаціями, дієвий механізм для захисту прав членів кредитних спілок, розширити пакет послуг з використанням міжнародного досвіду, що можуть бути надані членам кредитних спілок, оскільки сьогодні перелік послуг КС України дуже обмежений, що стримує розвиток кредитної кооперації.
Привітавши присутніх, керівник Проекту USAID „Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)” Ева Сєржиньска передусім переказала привітання від Президента Всесвітньої Ради кредитних спілок Брайана Бранча, який надіслав листа-звернення учасникам даного засідання.
Презентуючи Проект USAID „КЕП", Ева Сєржиньска зазначила, що метою Проекту є зміцнення сектору кредитної кооперації в Україні для поліпшення якості фінансових послуг та продуктів, які пропонуються, зокрема, фермерським та іншим аграрним підприємствам в сільських районах України.
Керівник Проекту наголосила, що законодавча база для кредитних спілок має стимулювати зростання та запровадження інновацій, дозволяючи кредитним спілкам стати чесними та сильними конкурентами для інших гравців на фінансовому ринку і закликала зосередитися на тому, що є найбільш фундаментальним сьогодні, а саме на оновленні Закону „Про кредитні спілки”.
Перший заступник Голови Комітету Михайло Довбенко, виступаючи перед присутніми, підкреслив надзвичайну важливість кредитування сільгоспвиробників через кредитні спілки, що сприятиме пожвавленню економіки в цілому і агропромислового комплексу зокрема. Було зазначено, що сьогоднішня ситуація, у тому числі щодо незадовільного законодавчого забезпечення кредитних спілок, потребує радикального втручання з боку держави. На думку Михайла Довбенка, підготовлений експертами проект Закону „Про кредитні спілки” дає відповіді на цілу низку питань і проблем, які потребують негайного вирішення. Нова редакція закону матиме підтримку Комітету в частині необхідності запровадження системи гарантування вкладів членів кредитних спілок, розширення переліку послуг, які може надавати кредитна спілка, через посилення інституційної спроможності державного регулятора, усунення дублювання та забюрократизованості дозвільних процедур з боку державного регулювання.
Президент НАКСУ Петро Козинець від імені ринку кредитних спілок подякував Комітету Верховної Ради за послідовне відстоювання позиції кредитних спілок, що має велике значення, оскільки, на жаль, протягом останніх років з високих трибун дуже рідко звучать слова про необхідність та важливість кредитних спілок для мільйонів українців. Навпаки, йдеться переважно про необхідність забезпечення рівних умов роботи банків і кредитних спілок в плані реформації, що взагалі абсурдно і ставить під сумнів саму необхідність існування кредитних спілок.
Петро Миколайович звернув увагу присутніх на символічність засідання, пригадавши червень 1992 року, коли саме в цій залі відбулася перша презентація для депутатів Верховної Ради першого скликання необхідності розвитку кредитних спілок за участю представників діаспори США, Канади, Австралії і представників Всесвітньої Ради кредитних спілок.
Як і 25 років тому, відтоді, як було презентоване відродження кредитних спілок в Україні, Проект USAID сьогодні знову в Україні і готовий до співпраці. Проект передбачає постійне консультування фахівців наших кредитних спілок спеціалістами зі Сполучених Штатів, Польщі, Ірландії та Нідерландів. Широка міжнародна громадськість вбачає дуже важливим аспектом відродження і розвиток кредитних спілок в Україні. Тому складно зрозуміти, чому уряд США вважає дане питання надзвичайно важливим для України, а більшість наших чиновників демонструють протилежне.
На завершення виступу Президент НАКСУ висловив надію, що законопроект пройде перше читання ще до парламентських канікул.
Сергій Рибалка, у свою чергу, запевнив, що Комітет Верховної Ради і надалі стоятиме на боці кредитних спілок і приділятиме їм увагу, враховуючи їх важливість для стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу.
Про необхідність створення нормативно-правового середовища, сприятливого для розширення діяльності кредитних спілок, залучення їх до підтримки розвитку сільськогосподарського і приватного сектора з трибуни Комітету говорив і Головний радник Проекту USAID з питань політики Павел Гржесік. Авторитетний експерт висловив сподівання, що законодавчий процес відбудеться успішно і щиро подякував усім членам парламенту за надану підтримку і співпрацю.
Підбиваючи підсумки засідання, Сергій Рибалка вказав на необхідність втілення ініціативи оновлення Закону „Про кредитні спілки” у життя у законодавчому полі і наголосив на позиції Комітету за тиждень здійснити всі необхідні підготовчі процедури щодо законопроекту і внести його на офіційну реєстрацію.