<<< повернутися | обговорити на форумі >>

14/12/2017

 


5 грудня 2017 року відбулося чергове засідання Ради Національної асоціації кредитних спілок України.

На розгляд Ради було винесено наступні питання: затвердження протоколу попереднього засідання Ради НАКСУ; звіт Виконавчої дирекції за період, що пройшов після останнього засідання Ради НАКСУ; звіт про хід виконання бюджету НАКСУ за 2017 фінансовий рік; затвердження бюджету НАКСУ на 2018 рік; про план заходів, що їх має бути здійснено у 2018 році для досягнення визначених Стратегічним планом НАКСУ цілей; про припинення членства КС в НАКСУ; різне.

Звітуючи про роботу Виконавчої дирекції НАКСУ Президент асоціації Петро Козинець спершу зазначив, що наліз фінансової звітності за третій квартал, виконаний фінансовим департаментом НАКСУ, свідчить про позитивну динаміку практично по всіх показниках: зросли загальні активи, кредитний та депозитний портфелі, загальний та власний капітал (в т.ч. і резервний). Зменшилась сума прострочених кредитів. Однак це покращення показників дуже незначне. Суттєвих же зрушень не відбувається. Причина такої ситуації полягає у відвертому небажанні держави повертатись обличчям до кредитних спілок.

Далі Петро Козинець поінформував членів Ради про заходи, проведені протягом звітного періоду. Так, у рамках Міжнародного дня кредитних спілок спільно з Проектом USAID „КЕП” та ВАКС в інформагентстві „Укрінформ” була проведена міжнародна конференція «Економічна та соціальна роль кредитних спілок у стабільному розвитку України» за участю високопосадовців, народних депутатів, міжнародних експертів та журналістів; зустрічі з представниками Міністерства фінансів України та секретаріату Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України; надіслано чергові звернення до Міністра фінансів щодо нагальних питань діяльності КС; йде підготовка до судових позовів кредитних спілок до ДФС; триває процес залучення міжнародних експертів та об’єднань до переговорів з українськими державними чиновниками.

Невтішну ситуацію, що склалася у системі КС, Президент НАКСУ підкріпив промовистою статистикою: за останніми офіційними даними, із 800 кредитних спілок, що були на ринку в 2008 році, сьогодні в реєстрі лишилося трохи більше 300, з них діючих близько 280. Одночасно ринок фінансових компаній та ломбардів збільшився в рази, де ціна кредитних ресурсів — 100-200 % річних. На жаль, саме так сьогодні виглядає картина піклування держави про добробут українського громадянина.

Більш проблемними стали взаємини з Нацкомфінпослуг. Невизначеність із подальшою долею нинішнього держрегулятора через можливе створення мегарегулятора на базі Нацбанку гальмує будь-яку роботу над нормативними документами.

Період після останнього засідання Ради НАКСУ був насичений міжнародними контактами. Починаючи від жовтня цього року, офіс НАКСУ з офіційними візитами відвідали Голова Ради директорів Всесвітньої Ради кредитних спілок (WOCCU) Брайан МакКрорі, Президент Польської Каси Крайової п. Рафал Матусяк, відповідальний працівник держрегулятора — Національної адміністрації кредитних спілок США п. Гектор Нор’єга. Крім того, більше тижня в НАКСУ в рамках Проекту „КЕП” працювали експерти Ірландської Ліги кредитних спілок Джоні Блейн та Джек Мур, спільно з якими відпрацьовувалась методологія проведення внутрішніх перевірок кредитних спілок з боку асоціації та методика оцінки управління ризиками. Ірландськими фахівцями були проведені два семінари із зазначених питань для лідерів кредитних спілок — членів НАКСУ; також вони відвідали ряд кредитних спілок на місцях. Крім того, Президент НАКСУ взяв участь у засіданні Ради директорів Української світової кооперативної Ради та засіданні Централі українських кооператив Америки, що проходили у м. Нью-Арк (США).

Далі відбулося обговорення звіту Виконавчої дирекції, у якому взяли участь Юрій Ковальов (КС „Кредитсталь”, м. Маріуполь), Юрій Тягур (КС „Святий Мартин”. м. Мукачево), Тамара Бєтєва (КС „Центральна”, м. Дніпропетровськ), Ярослав Кирпушко (КС „Наші люди”, м. Чернівці), Олена Маковій (КС „Моя родина”, м. Чернігів), Анатолій Занюк (КС „Ощадність”. м. Кам’янець-Подільський), після чого звіт був узятий до відома.

У другій половині засідання Ради пройшло детальне обговорення проекту плану заходів, що їх має бути здійснено у 2018 році для досягнення визначених Стратегічним планом НАКСУ цілей. Нагадаємо, проект Стратегічного плану було затверджено на попередньому засіданні Ради 20.09.2017 р. За результатами обговорення була одноголосно підтримана пропозиція схвалити запропонований проект плану дій з подальшим доопрацюванням та поданням пропозицій членами Ради.

Після того було розглянуте питання виконання бюджету за 2017 рік, з яким присутніх ознайомила Віце-президент НАКСУ Людмила Кравченко, а також постатейно представила проект бюджету на 2018 рік. Після обговорення було взято до відома інформацію про виконання бюджету на поточний рік та затверджено плановий бюджет на наступний.

Далі члени Ради НАКСУ розглянули питання порядку денного про припинення членства КС в НАКСУ. Були прийняті рішення задовольнити заяви про вихід з асоціації кредитних спілок „Народний кредит” (м. Київ) та КС „Придунав’я” (м. Ізмаїл Одеської обл.) з проведенням усіх відповідних розрахунків, а також виключити зі складу НАКСУ КС „Народна каса” (м. Харків), КС „Злагода” (м. Миколаїв) та КС „Друга криворізька” (м. Кривий Ріг) за систематичне порушення Статуту та втрату зв’язків з НАКСУ.

Того ж дня, 5 грудня, розпочався організований НАКСУ триденний семінар „Актуальні аспекти діяльності кредитних спілок. Важливі для голів правлінь КС особливості фінансової та податкової звітності кредитних спілок”. Матеріал викладали Віце-президент НАКСУ з питань саморегулівності, директор фінансового департаменту Катерина Калустова, Віце-президент НАКСУ Людмила Кравченко, а також віце-президент ВПГО «Спілка аудиторів України», керуючий партнер АФ «Актив-аудит» Володимир Мнищенко та провідний аудитор з питань фінансового обліку, оподаткування та аудиту Сергій Буянов.

У ході семінару були докладно розглянуті усі заплановані теми, серед яких підготовка фінансової звітності кредитних спілок за I півріччя 2017 року та 2017 рік, взаємозв’язок між фінансовою звітністю та звітними даними кредитних спілок на базі підготовлених прикладів; особливості фінансової та податкової звітності у відповідності з законодавчими новаціями; підготовка Податкової декларації за річний звітний період, зміни та нововведення Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», ряду інших законів, що впливають на діяльність кредитних спілок; поточні питання здійснення кредитними спілками споживчого кредитування, діяльність кредитних спілок щодо підтримки проекту Закону України „Про кредитні спілки” (законопроект № 6405).

Особливий інтерес у слухачів викликала презентація проекту, який розроблявся за фінансового сприяння Ірландської Ліги кредитних спілок, а саме програмного модуля з автоматизації заповнення паспорта споживчого кредиту. Під час семінару відбулося його експертне обговорення. Наразі триває тестування даної програми у ряді кредитних спілок — членах НАКСУ.

Організований НАКСУ захід, окрім надання великого масиву корисної інформації, яку учасники отримали під час триденного навчання, став чудовим майданчиком для неформального спілкування та обміну досвідом керівників та головних бухгалтерів кредитних спілок з усієї України.

 

 

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>