21 березня 2018 року відбулось чергове засідання Ради Національної асоціації кредитних спілок України. На розгляд Ради було винесено наступні питання: затвердження протоколу попереднього засідання Ради НАКСУ; звіт Виконавчої дирекції про роботу, що тривала після останнього засідання Ради НАКСУ; про проведення чергової ХХV Звітно-виборної Конференції НАКСУ; виключення кредитних спілок з членів НАКСУ; різне..
Після затвердження протоколу минулого засідання Президент НАКСУ проінформував присутніх про роботу Виконавчої дирекції протягом останнього періоду. Було зазначено, що Виконавча дирекція НАКСУ працювала у штатному режимі. Отримано та проаналізовано фінансову звітність кредитних спілок — членів НАКСУ за 2017 рік. Результати аналізу свідчать про те, що кількість кредитних спілок у складі асоціації зменшилася на 17 установ і, на жаль, падіння по ринку в цілому — ще більше. Незважаючи на це, активи кредитних спілок по НАКСУ збільшились на 5%, майже на 10 % зріс капітал, у тому числі власний капітал на 17%. Уже не перший рік зменшується кредитний портфель, наразі він знизився на 6%: у порівнянні з минулим роком суттєво знизилась кількість виданих кредитів. Половина кредитних спілок — членів НАКСУ покращила основні показники діяльності, чверть усієї кількості залишились на попередньому рівні, а ще у 25% КС зменшились активи.
Не додає оптимізму ситуація, що утримується на ринку кредитних спілок: за останні 2-3 роки в Україні не створено жодної нової кредитної спілки, на противагу чому за цей час подвоїлася кількість фінансових компаній, так само удвічі зросли їх активи. Це яскравий приклад „піклування” держави про розвиток кредитних спілок як унікальних за своєю природою установ, що виконують важливу соціальну місію. Черговим „покращенням” діяльності КС стало славнозвісне рішення Нацбанку України щодо ліміту каси, а питання неприбутковості стабільно перебуває у підвішеному стані. Є чимала кількість виграних кредитними спілками з цього приводу у фіскальних органів судових справ, однак кінцевої визначеності досі немає.
Також Петро Козинець зазначив, що, відповідно до оновленого законодавства, кредитні спілки мали би бути звільнені від виконання вимоги щодо обов’язковості публікації річної фінансової звітності у друкованих ЗМІ.. З цього приводу НАКСУ було надіслано відповідний запит до Нацкомфінпослуг і отримано офіційну позитивну відповідь. Однак позиція Міністерства фінансів України у даному питанні протилежна: ним видано роз’яснення, де йдеться про обов’язковість публікації звітних даних. І хоча така вимога суперечить законодавству, її має бути дотримано.
Далі Президент НАКСУ зазначив, що асоціація продовжує співпрацювати з Проектом USAID „Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)”, де стартував третій етап відбору кредитних спілок до складу учасників Робочої групи Проекту.
Триває впровадження у роботу кредитних спілок програмного продукту, який спрощує роботу кредитних спілок у частині дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів. Нагадаємо, даний програмний модуль з автоматизації заповнення паспорта споживчого кредиту розроблявся за фінансового сприяння Ірландської Ліги кредитних спілок, пройшов тестування у ряді кредитівок, а його впровадження та подальший супровід для членів НАКСУ є безкоштовним.
Після цього Президент НАКСУ у своїй доповіді коротко зупинився на питанні щодо реалізації процесу СПЛІТ (створення мегарегулятора шляхом ліквідації Нацкомфінпослуг та передачі її функцій НБУ та НКЦПФР). Наразі обговорення триває, і його результати залежать від багатьох факторів.
Відносно нової редакції Закону „Про кредитні спілки” від 21.04.2017 р. №6405, у підготовці якої НАКСУ брала активну участь, Петро Козинець зазначив, що документ пройшов усі погодження і наразі є сподівання, що даний законопроект найближчим часом буде винесений для розгляду депутатами парламенту.
Звіт Виконавчої дирекції НАКСУ продовжив виступ віце-президента асоціації. На початку свого виступу Людмила Кравченко подякувала усім кредитним спілкам, які взяли участь у зборі підписів на підтримку законопроекту „Про кредитні спілки”, вже надісланого спікеру Верховної Ради України.
Щодо проекту СПЛІТ було додано, що наразі серед фінансових установ створено платформу для професійного спілкування. Це є гарним прикладом об’єднання представників фінансового ринку для підготовки спільних звернень і наступного адресування їх до державних органів.
У рамках реформування системи захисту прав споживачів на ринках фінансових послуг в Україні йде активне обговорення щодо необхідності створення спеціального органу, який забезпечить позасудове врегулювання спорів між фінансовими установами та споживачами. Відповідний законопроект готується Проектом USAID "Трансформація фінансового сектора". У цьому зв’язку Людмила Кравченко повідомила, що генеральна ідея полягає у створенні окремого інституту фінансового омбудсмена, який має бути медіатором між споживачами фінансових послуг і фінансовими установами. Зокрема, сьогодні існує чимало питань щодо фінансування даного проекту, оскільки передбачається, що воно здійснюватиметься за рахунок платежів ринку. Тому НАКСУ підготувала свої пропозиції на кшталт того, що існує у Польщі, де для різних фінансових суб’єктів встановлено індивідуальний розмір платежів.
Далі Людмила Кравченко нагадала, що, як відомо, наприкінці минулого року у Нацкомфінпослуг виникла ініціатива внести зміни до розпоряджень „Про затвердження Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг” від 25.12.2003 р. № 177 та „Про затвердження Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднаних кредитних спілок” від 16.01.2004 р. №7. Наразі ухвалені Комісією тексти розпоряджень потребують доопрацювання. Зокрема, по ряду питань НАКСУ має вагомі застереження, про що асоціацією підготовлені відповідні пропозиції і офіційним порядком надані до Нацкомфінпослуг. Зокрема, НАКСУ виступає проти необхідності приведення звітних даних Нацкомфінпослуг у відповідність до фінансової звітності і запровадження складання звітних даних про доходи та витрати методом нарахування. Крім того, НАКСУ вважає недоцільним внесення змін у розпорядження №7, оскільки, відповідно до Закону „Про бухгалтерський облік”, подання звітності із застосуванням електронних форм має розпочатися лише з 2019 року. Також у запропонованій Комісією редакції розпорядження вимога по капіталізації набагато перевищує вимоги положень угоди Базель ІІІ, і цим питанням НАКСУ також активно займається.
Після обговорення звіт Виконавчої дирекції НАКСУ було взято до відома.
Далі на засіданні було прийняте рішення провести чергову Звітно-Виборну Конференцію НАКСУ 24 травня 2018 року у Києві, традиційно об’єднавши цей захід із Загальними зборами ОКС НАКСУ.
Під час розгляду питання про виключення кредитних спілок зі складу НАКСУ віце-президент асоціації з питань саморегулівності, директор фінансового департаменту НАКСУ Катерина Калустова зазначила, що на сьогоднішній день членами НАКСУ є 105 кредитних пілок, причому не всі з них працюють. Причина такої ситуації полягає у тому числі у масовому виключенні кредитних спілок з Державного реєстру фінансових установ. Після обговорення Радою НАКСУ було прийняте рішення про припинення членства в асоціації виключених з Державного реєстру кредитних спілок „Провесінь”, „ЦКТ” (м. Кіровоград) та „Орізон” (смт Підкамінь Львівської області). А також задовольнити заяви про вихід з асоціації КС „Самопоміч” (м. Кіровоград) та КС „Росток” (с. Красне Донецької обл.).
У ході засідання Президент НАКСУ анонсував майбутню Звітно-виборну Конференцію УСКР, яка відбудеться наприкінці літа у рамках Світового Конгресу Українців, а також щорічну Всесвітню конференцію кредитних спілок, що пройде 15-18 липня у Сингапурі.
Наприкінці зборів членами Ради НАКСУ було підтримано пропозицію Володимира Науменка доручити Виконавчій дирекції НАКСУ провести для членів асоціації вебінари щодо актуальних питань фінансового моніторингу у кредитних спілках і проведення щорічних загальних зборів.
Після закінчення засідання Ради НАКСУ відбулося засідання круглого столу, присвячене обміну досвідом між кредитними спілками – членами об’єднання. Зокрема, своєю практикою роботи в нинішніх умовах та корисними напрацюваннями з присутніми поділились Голови правлінь кредитних спілок «Наші люди» (м. Чернівці) Ярослав Кирпушко та «Центральна (м. Дніпро) Тамара Бєтєва. Доповіді викликали жвавий інтерес у присутніх, відбулось їх активне обговорення і, враховуючи ефективність таких заходів, учасники засідання домовились продовжити практику професійного обміну досвідом.