<<< повернутися | обговорити на форумі >>

30/05/2018

 


24 травня 2018 року відбулась чергова XXV Звітно-виборна конференція Національної асоціації кредитних спілок України. Крім делегатів у ній взяли участь запрошені гості — член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Ольга Максимчук, заступник директора Проекту USAID „Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП) Наталія Ліщитович та спеціаліст з регуляторної політики Проекту Олена Федькович.

На початку Конференції делегатів привітала Наталія Ліщитович. Далі Голова Ради НАКСУ Анатолій Занюк виступив зі звітом Ради НАКСУ, у якому доповів про її діяльність протягом звітного періоду. Перш за все Радою був затверджений Стратегічний план НАКСУ на 2018-2020 рр., розроблений за участю фахівців Ірландської Ліги кредитних спілок. Відповідно до Стратегічного плану, у грудні минулого року Радою було ухвалено План заходів на 2018 рік, яким визначено головні цілі, конкретні завдання, строки їх реалізації та відповідальних осіб. Сьогодні вже можна констатувати його поступове виконання.

Упродовж 2017 року у зоні особливої уваги Ради НАКСУ перебувало питання опрацювання та проходження проекту Закону України „Про кредитні спілки”. Анатолій Занюк подякував усім причетним до підготовки законопроекту за проведену величезну наполегливу роботу і, беручи до уваги невтішні результати його розгляду Верховною Радою через відсутність політичної волі для його прийняття, від імені Ради НАКСУ закликав усіх об’єднати зусилля у доопрацюванні даного проекту Закону для повторного внесення до парламенту.

Також Голова Ради проаналізував динаміку членства в НАКСУ, основні показники діяльності детально зупинився на питанні виконання бюджету та фінансовій діяльності Асоціації. На завершення звіту Анатолій Занюк привітав делегатів Конференції з ювілейним зібранням та побажав плідної роботи та ухвалення мудрих рішень.

Про підсумки роботи Наглядового комітету НАКСУ протягом звітного періоду доповіла Ірина Боголюбова.

Зі звітом про роботу Виконавчої дирекції НАКСУ виступив Президент Асоціації Петро Козинець. Передусім він зазначив, що протягом нинішнього звітного періоду, незважаючи на зменшення кількості кредитних спілок — членів НАКСУ і ще більшого падіння чисельності всіх кредитних спілок в Україні, система НАКСУ демонструє позитивну динаміку основних показників діяльності кредитних спілок — членів НАКСУ. Однак певне покращення ще дуже далеке від бажаного — цьому не сприяє поточна економічна та політична ситуація в країні. Крім того, законодавче середовище, у якому провадять свою діяльність кредитні спілки, стає більш ускладненим. Внаслідок цього протягом останніх 15 місяців кількість кредитних спілок в Україні зменшилась на чверть, і сьогодні у Державному реєстрі фінансових установ їх лишилося менше 400, з яких більше сотні практично не працюють через неможливість витримувати відповідні затрати, спричинені додатковими нововведеннями. Ця негативна тенденція, проте дещо меншою мірою, стосується і кредитних спілок системи НАКСУ.

Для боротьби з вищеозначеними викликами за участю Виконавчої дирекції НАКСУ у звітному періоді було проведено переліцензування усіх кредитних спілок — членів НАКСУ, фінансові показники яких давали на це можливість. Для мінімізації витрат, пов’язаних з виконанням вимог законодавства про споживче кредитування, членам НАКСУ було надане всебічне методичне супроводження. Також завдяки підтримці Ірландської Ліги кредитних спілок НАКСУ було розроблено програмний продукт з автоматизації заповнення паспортів споживчого кредиту, яким на безоплатній основі можуть скористатися всі кредитні спілки — члени Асоціації.

Говорячи про співпрацю НАКСУ з державним регулятором, Петро Козинець зазначив, що Нацкомфінпослуг прагне вчергове „покращити” нормативну базу для кредитних спілок, а саме переглянути розпорядження, які стосуються звітності та фінансових нормативів. Було наголошено, що НАКСУ готова підтримати всі розумні нововведення, які сприятимуть реальному покращенню фінансової стабільності кредитних спілок, а не посилюватимуть регуляторний тиск.

Далі Президент НАКСУ докладно зупинився на питанні співпраці з банківським Комітетом Верховної Ради, принагідно висловивши вдячність усім, хто надає послідовну підтримку кредитних спілок у процесі оновлення профільного законодавства. У даному контексті було підкреслено і важливу роль Проекту КЕП та його міжнародних експертів.

Незважаючи на усі виникаючі складнощі, Виконавча дирекція працює у штатному режимі. У звітному періоді, як і у попередніх, представники Виконавчої дирекції НАКСУ брали активну участь у Громадських радах при Нацкомфінпослуг, Держфінмоніторингу та Державній фіскальній службі. Значно активізовано участь НАКСУ у взаємодії та координації діяльності з іншими професійними об’єднаннями небанківського фінансового ринку, зокрема, НАКСУ увійшла до складу об’єднання учасників небанківського фінансового ринку, фундаторами утворення якого виступили 16 всеукраїнських професійних об’єднань.

Завершуючи виступ, Петро Козинець закликав спілчан до подальшого єднання на фінансовому ринку України.

З фінансовим звітом Асоціації виступила головний бухгалтер Алевтина Спітковська.

Після заслуховування звітних доповідей відбулося їх активне обговорення, у якому взяли участь Юрій Тягур (КС „Святий Мартин”, м. Мукачево), Олена Маковій (КС „МОЯ РОДИНА”, м. Чернігів), Данія Дзядига (КС „Довіра”, м. Золочів Львівської обл.), Олена Федькович (Проект КЕП), Ярослав Кирпушко (КС „Наші люди”, м. Чернівці). Після обговорення Президент НАКСУ звернувся до делегатів з проханням уважно переглянути План дій на виконання Стратегічного плану НАКСУ і надати свої пропозиції та зауваження до нього з подальшим їх розглядом та внесенням відповідних змін під час наступного засідання Ради НАКСУ, яке відбудеться у першій декаді липня у Львові, одночасно із Конференцією Української Світової Кооперативної Ради. Пропозицію було підтримано одноголосно.

Наступним відбулось обрання, згідно зі Статутом, трьох членів Наглядового комітету НАКСУ. За результатами голосування до складу НК увійшли: Ірина Лукавецька (Снятинська кредитна спілка”, м. Снятин), Володимир Науменко (КС „Товариство „Взаємний кредит”, м. Мелітополь), Олена Маковій (КС „МОЯ РОДИНА”, м. Чернігів). Разом із новообраними членами у комітеті продовжать виконувати свої обов’язки Ігор Кріль (КС „Відродження”, м. Трускавець), Олена Грузіна (КС „Партнер”, м. Славутич), Руслан Гаврилюк (КС „Центр-Кредит”, м. Благовіщенське Кіровоградської обл.) та Юрій Тягур (КС „Святий Мартин”, м. Мукачево). На першому засіданні Наглядового комітету НАКСУ, яке відбулося одразу після закінчення конференції, його головою було обрано Володимира Науменка.

Розгляд актуальних питань діяльності кредитних спілок було продовжено наступного дня під час виїзного засідання круглого столу. У його рамках лідери ряду кредитних спілок системи НАКСУ, а саме: Ярослав Кирпушко (КС „Наші люди”, м. Чернівці), Світлана Харченко (КС „Гетьман”, м. Прилуки), Наталія Серебрянська (КС „Марківкакредитспілка”, м. Марківка), Петро Васюк (КС профспілок МВС України, м .Київ), Юрій Ковальов (КС „Кредитсталь”, м. Маріуполь) поділилися з колегами досвідом роботи, корисними напрацюваннями, надали поради та рекомендації щодо певних аспектів діяльності. Також у ході засідання віце-президент НАКСУ Людмила Кравченко поінформувала його учасників щодо генеральної лінії у опрацюванні законопроекту №6405 для наступного його внесення до Верховної Ради.

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>