23 червня 2020 року відбулася XXVІІ Звітно-виборна Конференція НАКСУ. У ній у режимі відеоконференції взяли участь 44 делегати, які представляють 53 кредитних спілки – члени НАКСУ.
До порядку денного Конференції були включені наступні питання:
— звіт Ради НАКСУ,
— звіт Наглядового комітету,
— звіт Виконавчої дирекції НАКСУ,
— фінансовий звіт,
— вибори членів Наглядового комітету НАКСУ.
Голова Ради НАКСУ Анатолій Занюк відзвітував перед учасниками засідання про діяльність Ради НАКСУ протягом періоду від останньої Конференції НАКСУ. Так, головну увагу Ради було приділено питанням законодавчого регулювання діяльності кредитних спілок, підготовці до зміни державного регулятора і першочерговим стратегічним завданням, що стоять перед НАКСУ у зв’язку з передачею повноважень з регулювання діяльності кредитних спілок від Нацкомфінпослуг до Національного банку України, нормотворчим ініціативам Нацкомфінпослуг, ін.
Після початку пандемії НАКСУ активно працювала в частині розробки заходів, пов’язаних із введенням карантину. Разом з іншими учасниками небанківського ринку вдалося внести зміни до Постанови КМУ №211, також внесено зміни до Закону щодо проведення щорічних загальних зборів кредитних спілок в умовах карантину з метою уникнення порушення відповідного законодавства. Робота НАКСУ над низкою законопроектів триває.
У звітному періоді продовжувалась активна співпраця з проектом USAID КЕП, також НАКСУ не припиняє вести й міжнародну діяльність, останнім часом у режимі відеоконференцій. Також Голова Ради проаналізував динаміку членства в НАКСУ, основні показники діяльності детально зупинився на питанні виконання бюджету та фінансовій діяльності Асоціації.
Про підсумки роботи Наглядового комітету НАКСУ протягом звітного періоду доповів його Голова Володимир Науменко.
Зі звітом про роботу Виконавчої дирекції НАКСУ виступив Президент Асоціації Петро Козинець. Передусім він зазначив, що головні зусилля Виконавчої дирекції були спрямовані перш за все на лобіювання інтересів кредитних спілок у суспільстві та в органах державної влади. Безпрецедентні умови роботи, новий склад парламенту, процес зміни державного регулятора ускладнювали процес, проте НАКСУ все ж вдавалося досягнути позитивних результатів, зокрема, зупиняти нормотворчі ініціативи Нацкомфінпослуг, які могли б призвести до руйнації ринку. На часі — налагодження продуктивної співпраці з новим регулятором – Нацбанком, розуміння ним специфіки функціонування кредитних спілок, необхідність диференційованого підходу до регулювання їхньої діяльності. Це має величезне значення, оскільки за результатами діяльності попереднього регулятора припинила роботу практично половина кредитних спілок ринку. Головна причина — неможливість забезпечити невиправдане зростання рівня операційних витрат у зв’язку зі змінами у нормативній базі.
Незважаючи на всі проблеми, кредитні спілки системи НАКСУ у звітному періоді продовжували кредитувати населення та приймати заощадження, більшість фінансових показників лишалась на одному рівні, причому кожна друга кредитна спілка показала позитивну динаміку зростання загальних активів та інших показників.
Продовжувалась активна робота з надання сервісних послуг кредитним спілкам — членам НАКСУ: супровід веб-сторінок, регулярне інформування щодо останніх подій на ринку, методичні рекомендації, консультування, проведення вузькопрофільних вебінарів.
На завершення доповіді Президент НАКСУ подякував Раді НАКСУ, Наглядовому комітету, всім кредитним спілкам — членам НАКСУ за підтримку, розуміння та міцне плече.
З фінансовим звітом Асоціації виступила головний бухгалтер Алевтина Спітковська.
Після заслуховування звітних доповідей відбулося активне обговорення проекту Резолюції Конференції, у якому взяли участь Ярослав Кирпушко (КС „Наші люди”, м. Чернівці), Олена Маковій (КС „МОЯ РОДИНА”, м. Чернігів), Юрій Ковальов (КС „Кредитсталь”, м. Маріуполь), Тамара Бєтєва (КС „Центральна”, м. Дніпро), Іриина Лукавецька (Снятинська кредитна спілка), Валентина Швайко (КС „Запоріжжя”).
За результатами обговорення до тексту проекту Резолюції було внесено відповідні зміни і її було остаточно прийнято.
Делегати Конференції розглянули також організаційне питання — переобрали, згідно зі Статутом, трьох членів Наглядового комітету НАКСУ. За результатами голосування до складу НК увійшли: Ірина Лукавецька (Снятинська кредитна спілка”, м. Снятин), Володимир Науменко (КС „Товариство „Взаємний кредит”, м. Мелітополь), Олена Маковій (КС „МОЯ РОДИНА”, м. Чернігів). Разом із новообраними членами у комітеті продовжать виконувати свої обов’язки Олена Грузіна (КС „Партнер”, м. Славутич) і Ірина Гнатюк (КС „Прикарпаття”, м. Коломия).