<<< повернутися | обговорити на форумі >>

15/10/2020

15 жовтня 2020 року з нагоди святкування Міжнародного дня кредитних спілок відбулася онлайн-конференція «Ринок кредитних спілок України сьогодні – реформи, виклики, можливості». У ній брали участь: заступник директора Місії USAID в Україні та Білорусі Сюзан Кутор, перший заступник Голови Національного банку України Катерина Рожкова, заступник начальника експертно-аналітичного управління департаменту ліцензування НБУ Дарина Дашкевич, директор департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Ольга Гурбич, директор департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг НБУ Ольга Максимчук, директор Проєкту USAID «Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)» Ева Сєржиньска, заступник голови правління кредитної спілки «Кредит-Союз» Олена Квочко, президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Ольга Тугай, президент Національної асоціації кредитних спілок України Петро Козинець. Модерував збори заступник директора Проєкту USAID «Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)» в Україні Іван Вишневський.

Після вступного слова Івана Вишневського та привітального виступу Сюзан Кутор заступник Голови Нацбанку України Катерина Рожкова приєдналась до поздоровлень та наголосила на важливій ролі кредитних спілок для забезпечення фінансової інклюзії. Вона також поінформувала учасників засідання про кроки Національного банку з метою розкриття потенціалу КС. Так, Нацбанк активно працює над удосконаленням законодавства для кредитних спілок. Буде впроваджено ризик-орієнтований підхід, робота фінансових установ розглядатиметься з точки зору перспективності, регулятор оперативно реагуватиме на проблеми з платоспроможністю. Крім того, є потенціальна необхідність впровадження системи гарантування вкладів. На завершення виступу спікер запевнила, що НБУ продовжуватиме працювати разом з ринком над змінами в законодавстві, аби отримати прозорий і надійний фінансовий сектор.

Дарина Дашкевич у своєму виступі, зокрема, обґрунтувала необхідність кардинальних змін у підходах до ліцензування. Перш за все йдеться про відмову від формалізму. Новий підхід передбачає зміну фокусу у бік оцінки ризиків, що закріплено у новому Положенні про ліцензування.

На ключових аспектах законопроекту „Про кредитні спілки” зупинилася директор департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Ольга Гурбич, висловивши впевненість, що регулятор з ринком і депутатським корпусом вироблять закон, який забезпечить процвітання ринку кредитних спілок.

Ольга Максимчук після екскурсу в історію кредитно-кооперативного руху України навела сьогоднішню невтішну статистику, зазначивши, що спілки стоять перед рядом викликів, яким треба протистояти разом.

Про плани та пріоритетні напрямки роботи Проєкту USAID КЕП доповіла його директор в Україні Ева Сєржиньска.

Президент ВАКС привітала учасників конференції, побажала успіху і процвітання, навела поточну статистику діяльності КС-членів ВАКС та зазначила, що асоціація продовжуватиме роботу спільно з НАКСУ над рядом профільних законопроектів. Також доповідачка висловила палку вдячність Проєкту КЕП, WOCCU за підтримку, а фахівцям Нацбанку за високе визнання діяльності кредитних спілок, відзначивши, що разом з регулятором будуть подолані усі сьогоднішні виклики.

Президент НАКСУ приєднався до святкових привітань, також поздоровивши зі святом майже півмільйона членів кредитних спілок, об’єднаних асоціаціями. „Нам імпонують плани регулятора в подальшому відмовитися від формалізму у дозвільних процедурах, ми вітаємо певні новації у проекті Закону про кредитні спілки і сподіваємося, що вони дадуть новий поштовх роботі КС. Одночасно виклики теж пов’язані з реформуванням, нас турбує посилення навантаження на невеликі спілки, зокрема, кадрове, через що вони будуть змушені закритися”, — зазначив Петро Козинець. Навівши порівняльні статистичні дані діяльності КС, Президент НАКСУ сфокусував увагу на стрімкому скороченні ринку КС. Ситуацію можливо виправити шляхом створення на рівні державної влади можливості донесення фінансових послуг кредитних спілок до сільського населення з урахуванням процесу децентралізації та укрупнення районів.

На завершення виступу Петро Козинець зазначив, що кредитні спілки в Україна не раз переживали тяжкі часи, але вижили: представники кредитно-кооперативного руху — оптимісти. Реформування дійсно потрібне, аби розширити можливості спілок, одночасно не посилюючи навантаження на маленькі установи, інакше через 2-3 роки говорити про міжнародний день КС говорити буде вже важко. Завершувала святкові збори сесія запитань-відповідей, у ході якої авторитетні спікери докладно відповіли на ряд запитань онлайн-учасників засідання.

Повне відео засідання можна переглянути тут https://www.youtube.com/watch?v=Br9bJj12NqU&t=128s


<<< повернутися | обговорити на форумі >>