<<< повернутися | обговорити на форумі >>

 

№ 5444
від 12.08.04


  Представництвам Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва
(за списком)


Про державну реєстрацію
кредитних спілок


Держпідприємництва України розглянуло запити державних реєстраторів, лист Держфінпослуг від 06.08.04 р. № 5095/10-5, щодо державної реєстрації кредитних спілок, та, на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 09.08.2004 р. № 34805/1/1-5 до листа НАКСУ від 03.08.04 № 436/04, повідомляє наступне.

1. Відповідно до вимог ст.3 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (далі -Закон) кредитні спілки набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації в порядку, встановленому цим Законом з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про кредитні спілки".

Держпідприємництво України вважає, що до приведення інших законодавчих актів, в тому числі Закону України „Про кредитні спілки", у відповідність до вимог Закону, новостворені кредитні спілки, звертаються до державного реєстратора для проведення їх державної реєстрації. Для державної реєстрації кредитної спілки подається реєстраційна картка (форма №1) та документи, визначені частиною 2 статті 8 Закону України "Про кредитні спілки", а саме:

протокол установчих зборів, до якого додається реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах (список засновників кредитної спілки), складений відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України "Про кредитні спілки";

два примірники статуту кредитної спілки, скріплених підписом голови спостережної ради кредитної спілки, достовірність якого засвідчується нотаріально;
копія платіжного документа про сплату реєстраційного збору.

При прийомі документів Держпідприємництва України рекомендує звернути увагу на те, що у статуті кредитної спілки зазначаються відомості відповідно до вимог частини 2 статті 7 Закону України "Про кредитні спілки". Крім того, прошу взяти до уваги, що Держфінпослуг своїм розпорядженням від 02.10.2003 р. № 67 затвердила Примірний статут кредитної спілки.

За рекомендаціями Держфінпослуг необхідно додатково звернути увагу на такі особливості статуту кредитної спілки:

а) Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про кредитні спілки" члени кредитної спілки об'єднуються хоча б за однією з таких ознак: мають спільне місце роботи чи навчання або належать до однієї професійної спілки, об'єднання професійних спілок, іншої громадської чи релігійної організації або проживають в одному селі, селищі, місті, районі, області.
Таким чином, зазначеною статтею встановлено вичерпний перелік ознак членства у кредитній спілці і тому визначення в статуті будь-якої іншої, не передбаченої даним переліком ознаки або поєднання одночасно декількох із перерахованих вище ознак, забороняється.

б) Статтею 21 Закону України "Про кредитні спілки" визначений вичерпний перелік видів господарської діяльності, які здійснює кредитна спілка відповідно до свого статуту. Отже, статут кредитної спілки не може містити посилання на здійснення іншої діяльності, оскільки згідно зі статтею 21 Закону України "Про кредитні спілки" провадження кредитною спілкою іншої діяльності, крім передбаченої цим Законом, не допускається.

в) Статтями 13-18 Закону України "Про кредитні спілки" визначені органи управління кредитної спілки. Слід звернути особливу увагу на відповідність повноважень органів управління кредитної спілки, визначених в статуті, компетенції цих органів згідно відповідних статей Закону України "Про кредитні спілки".

2. До державних реєстраторів звертаються кредитні спілки, що зареєстровані органами юстиції як об'єднання громадян та які не привели свої статути до вимог Закону України "Про кредитні спілки" і не пройшли перереєстрацію в Держфінпослуг, відповідно до вимог статті 8 та частини третьої Прикінцевих положень Закону України „Про кредитні спілки".

Враховуючи особливості створення та статусу кредитних спілок, в тому числі положення частини третьої Прикінцевих положень Закону України „Про кредитні спілки", та з метою уникнення соціальної напруженості в регіоні, що може виникнути у разі не приведення такими кредитними спілками своїх статутів до вимог чинного законодавства, рекомендуємо наступне.

Держпідприємництво України вважає, що до прийняття законопроекту щодо приведення інших законодавчих актів, в тому числі Закону України „Про кредитні спілки", до вимог Закону, кредитні спілки, які, зареєстровані органами юстиції як об'єднання громадян, звертаються до державного реєстратора для включення їх до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, при цьому ними подається заповнена реєстраційна картка (форма № 6). Дані про державну реєстрацію підтверджуються пред'явленням оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію в органах юстиції. Крім того, доцільно рекомендувати заявникам надавати копії такого свідоцтва та статуту державному реєстратору.

Державний реєстратор вносить відомості реєстраційної картки до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Плата за включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з таких суб'єктів не стягується. На підтвердження включення до реєстру оформлюється та видається свідоцтво про державну реєстрацію юридичних осіб єдиного зразка.

В разі, якщо вищим органом управління такої кредитної спілки прийнято рішення про приведення свого статуту до вимог Закону України „Про кредитні спілки", в тому числі про внесення змін до статуту, пов'язаних із зміною найменування такої кредитної спілки, державному реєстратору подаються документи відповідно до вимог частини 7 статті 9 та частин 1, 5 статті 29 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а саме:

заповнена реєстраційна картка (форма №3);

нотаріально посвідчена копія рішення загальних зборів членів кредитної спілки;

оригінал статуту кредитної спілки з відміткою про державну реєстрацію;

два примірники статуту в новій редакції;

документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів;

свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи;

документ про підтвердження плати за публікацію повідомлення про заміну свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи.

Після отримання вище вказаних документів проводиться державна реєстрація змін до установчих документів кредитної спілки, в тому числі, пов'язаних із зміною її найменування в порядку, встановленому статтями 9 та 29 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Прошу терміново довести дане роз'яснення до державних реєстраторів для використання в роботі.


Заступник Голови                     С.Третьяков

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>>