<<< повернутися | обговорити на форумі >>


Гаряча лінія для бухгалтерів
Кур'єр НАКСУ №26, липень 2001 р.
відповіді на типові питання, що надходять до фінансового департаменту НАКСУ  
   
Відповідає директор фінансового департаменту НАКСУ
Катерина Калустова
 

1.6 Як обліковувати в бухгалтерському та податковому обліку відрахування на формування Резервного фонду?

Введення НСБО суттєво змінило підхід до формування фондів. Відповідно до чинного законодавства в бухгалтерському обліку поняття «резервний фонд» не існує - існує резервний капітал. Цей капітал обліковується на рахунку другого порядку 43. При цьому в кредитній спілці відкриваються рахунки третього порядку:
431- для обліку вступних внесків членів спілки, які повертаються членам(згідно Типового Статуту) тільки у випадку ліквідації спілки;
432 - для обліку Резервного фонду, який відповідно до Тимчасового Положення «Про кредитні спілки в Україні» формується за рахунок частини доходу до досягнення їм розміру, визначеного Статутними документами спілки (від 5 до 15 процентів від суми активів);
433 - для обліку додаткового резервного капіталу, який формується за рахунок доходу відповідно до внутрішніх положень кредитної спілки.
Під час формування резервного капіталу бухгалтеру необхідно чітко розуміти, про яку саме частину капіталу йде мова.
Необхідно також мати на увазі той факт, що 43 рахунок має достатньо «жорстку» кореспонденцію - від не кореспондує з рахунками витрат і грошових коштів. Тому облік поповнення рахунку 431 - втупні внески членів КС доводиться проводити через проміжний рахунок 422- додатковий капітал. Поповнення резервного фонду, а також додаткового резервного капіталу (якщо такий вид капіталу передбачено внутрішніми положеннями спілки) обліковується в кореспонденції з рахунком 443 - використання прибутку.
Необхідно зауважити також, що резервний капітал може використовуватися виключно на покриття збитків спілки.
Таким чином, внесення вступних внесків описується в бухгалтерському обліку проведеннями:
Д-т 301 К-т 422
Д-т 422 К-т 431
Формування резервного фонду за рахунок чистого доходу спілки проводиться за рішенням Правління (аналогічно формуванню Резерву на покриття втрат від неповернених позичок таке рішення може прийматися або один раз на рік на фіксований відсоток від чистого доходу, або періодично на конкретну суму) і описується проведенням:
Д-т 443 К-т 432
Формування додаткового резервного капіталу також проводиться за рішенням Правління відповідно до Положення і описується проведенням:
Д-т 443 К-т 433.

Податковий облік формування резервного капіталу.
В податковому обліку формування всіх трьох видів резервного капіталу має суттєві відмінності:

Вступні внески обліковуються як в складі доходів, так і в складі витрат. Фактично можна сказати, що проведення Д-т 301 К-т 422 - отримання кредитною спілкою доходу від внесків членів, а проведення Д-т 422 К-т 431 - розподіл доходу кредитної спілки на внески членів (як ми домовилися раніше - вступні внески не є неповоротними, оскільки повертаються членам спілки під час її ліквідації).
Формування резервного фонду за рахунок частини доходу до досягнення їм розміру, встановленого Статутом спілки (але не більше 15% від активів), за умови наявності такої статті витрат в кошторисі спілки, визнається податковою в складі витрат кредитної спілки, оскільки Методичними рекомендаціями Головної державної податкової адміністрації України визначено:
"витрати кредитної спілки повинні відповідати кошторису і наступним вимогам:
- не суперечити чинному законодавству по суті;
- спрямовуватися на виконання статутних завдань;
- мати цільове призначення;
- бути затвердженими керівництвом самої неприбуткової організації."

Таким чином, якщо витрати кредитної спілки на формування резервного фонду відповідають вищевказаним вимогам, вони враховуються податковою.
В той же час, в частині кредитних спілок склалася ситуація, коли сума сформованого резервного фонду відповідає Статуту, в той же час кредитна спілка продовжує відраховувати частину доходу до резервного капіталу з метою захисту вкладів своїх членів від інфляції.
Таке формування не повинно відображатися в податковому обліку кредитної спілки, оскільки чинним законодавством про кредитні спілки наявність інших резервів крім резервного фонду прямо не передбачена.


<<< повернутися | обговорити на форумі >>>