<<< повернутися | обговорити на форумі >>
Щодо розвитку кредитних спілок
у сільській місцевості

З метою забезпечення реалізації державної аграрної політики та на виконання вимог Указу Президента України від 6 червня 2000 року № 767 "Про заходи щодо забезпечення формування та функціонування аграрного ринку" Міністерство аграрної політики України здійснює організаційні заходи щодо формування інфраструктури аграрного ринку, створення умов для надійного ресурсного забезпечення виробництва і збуту сільськогосподарської продукції.

Ефективним інструментом забезпечення фінансовими ресурсами сільськогосподарських товаровиробників, у першу чергу особистих селянських і фермерських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів тощо є кредитні спілки, яких на сьогодні у сільській місцевості налічується 312. Цілеспрямовано ведеться робота з розбудови кредитних спілок у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Полтавській, Закарпатській, Харківській, Вінницькій, Волинській, Київській областях.

Подальшому розвитку кредитних спілок сприяє Закон України "Про кредитні спілки", завдяки якому кредитна кооперація отримала повноцінний правовий статус, а кредитні спілки - можливість державної підтримки у вигляді компенсацій процентних ставок за надані кредити.

Разом з тим, як показує аналіз звітності, у ряді регіонів розвитку кредитних спілок у сільській місцевості не приділяється належної уваги (АР Крим, Кіровоградська, Дніпропетровська, Хмельницька, Сумська, Миколаївська, Запорізька області). Лише третина кредитних спілок, що працюють на селі, має кредитний портфель понад 50 тис. гривень. Решта спілок кредитну діяльність майже не проводять або працюють без стандартів, фінансово не стабільно та ненадійно.

Після виходу вищезазначеного Указу Президента України значно активізувала свою роботу в сільській місцевості Національна асоціація кредитних спілок України (далі - НАКСУ). Із 126 кредитних спілок - членів НАКСУ 108 мають у своїх активах більше 50 тис. гривень. За минулий рік ними видано понад 60 тисяч кредитів проти 34,3 тисячі за 2001рік. Активи кредитних спілок НАКСУ за станом на 1 січня 2003 р. збільшились майже до 80 млн. грн. проти 42,6 млн. на початок 2002 року. Практично половина цих активів працює у сільській місцевості. Проте, оперативна звітність, яка надходить з регіонів до Мінагрополітики, має значні розходження із даними НАКСУ (АР Крим, Кіровоградська, Луганська, Івано-Франківська, Полтавська, Чернігівська та інші області).

У листопаді 2002 року 30 кредитних спілок - членів НАКСУ створили Об'єднану кредитну спілку, що дасть можливість кооперувати кошти спілок з урахуванням сезонного характеру попиту на кредити в сільській місцевості (при необхідності фінансові ресурси міських кредитних спілок будуть використовуватись на позички для сільських). Об'єднана кредитна спілка може стати основою для створення кооперативного банку. Тому рекомендуємо провести відповідну роботу щодо вступу кредитних спілок до НАКСУ.

З метою подальшого розвитку кредитної кооперації на селі необхідно, перш за все, професійно проаналізувати фінансовий стан функціонуючих кредитних спілок та провести навчальні семінари для їх керівників і спеціалістів за участю кваліфікованих спеціалістів НАКСУ, аграрних дорадчих служб та науковців. Такий крок буде реальною допомогою кредитним спілкам у їх становленні. На жаль, на сьогодні ще жодна обласна адміністрація не проявила у цьому ініціативи. Це питання є актуальним ще і тому, що з 2003 року передбачається розпочати проекти Світового банку, Європейської Комісії та інші проекти міжнародної технічної допомоги з кредитування села через кредитні спілки.

Враховуючи вищевикладене, просимо провести глибокий аналіз розвитку кредитних спілок у регіоні та сприяти створенню оптимальної їх кількості, організації навчання, ширше висвітлювати у регіональних засобах масової інформації ідеї та переваги кредитної кооперації на селі, природу кооперативних форм самодопомоги, поширення набутого передового досвіду, активніше залучати до цієї справи сільських голів, районні та обласні ради, передбачати в місцевих бюджетах фінансову підтримку кредитних спілок. Також просимо забезпечити надання Мінагрополітики достовірної і своєчасної щомісячної інформації щодо розвитку інфраструктури аграрного ринку) у тому числі кредитних спілок, яка необхідна для проведення аналізу їх розвитку окремо в регіонах і в цілому по Україні, та подання відповідної інформації Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України і Верховній Раді України.

Водночас, міністерство звертає увагу на те, що створення кредитних спілок - це добровільна справа сільських жителів, застосування жорсткого адміністрування у цій справі може привести до дискредитації ідеї кредитної кооперації на селі. Увагу слід більше звертати не на розширення кількості, а на створення потужних, фінансово стійких та стабільних кредитних спілок шляхом залучення до них на добровільних засадах якомога ширших верств сільського населення, створення розгалуженої мережі їх філій у районах і сільських населених пунктах

Інформація про наявність кредитних спілок за станом на 1 січня 2003 року додається.

  Міністр С. Рижук

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>>