12/12/01

<<< до головної сторінки


ПРО ЗАХОДИ ПРИСВЯЧЕНІ МІЖНАРОДНОМУ ДНЮ КРЕДИТНИХ СПІЛОК

18-20 жовтня на Чернігівщині відбулися заходи присвячені Міжнародному дню кредитних спілок та 130-й річниці Сокиринського ощадно-позичкового товариства, одного з перших і найпотужніших кредитних кооперативів кінця 19 - початку 20 століть, заснованого відомим кооператором та меценатом Григорієм Галаганом на східних українських землях. Саме ці дві дати зібрали разом лідерів кредитних спілок з усіх куточків України, представників органів влади, громадських організацій та більше 40 журналістів. Також, за запрошенням НАКСУ в урочистостях взяв участь представник Польської Каси Крайової, керівник департаменту міжнародних зв'язків пан Даріуш Кіянка.

Серед головних подій святкування треба виділити відвідини маєтку Г. Галагана, де відбулася одна з найбільших за останні роки прес-конференція, присвячена проблематиці руху кредитних спілок.

Головними доповідачами на прес-конференції були президент НАКСУ П. М. Козинець, перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Г. М. Панченко, начальник Департаменту Мінагрополітики України М. М. Лесів, пан Даріуш Кіянка, заступник голови Правління НАКСУ В. В. Гончаренко, виконуючий обов'язки голови Срібрянської райдержадміністрації М. П. Близнюк, директор Сокиринського профтехучилища, голова правління КС імені Григорія Галагана М. П. Купрієнко. Основними питаннями обговорення стали досягнення кредитних спілок - членів НАКСУ, перспективи розвитку кредитних спілок України в світлі історичної спадщини, розвиток кредитної кооперації на селі та нагальність прийняття Верховною Радою України Закону "Про кредитні спілки". При цьому, аспект необхідності створення нарешті повноцінного законодавства для кредитних спілок лейтмотивом проходив майже через усі виступи учасників. Це дає надію сподіватись, що численні публікації та репортажі у ЗМІ сприятимуть лобіюванню інтересів кредитних спілок, в тому числі і серед депутатів Верховної Ради.

19 жовтня естафету святкувань від Сокиринець перебрав Чернігів, де відбулися науково-практична конференція, круглий стіл з питань розвитку системи КС, законодавства і регіональної політики та міні-практикум для новостворених кредитних спілок Чернігівської області. Дискусія учасників конференції розвернулася навколо доповідей:

· "Кооперативний рух в лівобережній Україні та на Чернігівщині в 1861-1917 роках", доповідач Володимир Михайлович Половець, професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка,
· "Діячі кооперативного руху і розвиток Української кооперативної думки", доповідач Мирослав Васильович Аліман, кандидат економічних наук, викладач Полтавського державного кооперативного інституту,
· "Досвід державного регулювання і підтримки кредитної кооперації", доповідач Владислав Васильович Гончаренко, заступник Голови Правління НАКСУ, доцент Полтавського кооперативного інституту,
· "Відродження кооперативної ідеї в Україні 1992-2001 роках", доповідач Петро Миколайович Козинець, Президент НАКСУ .
Особливо наголошувалося, що вивчаючи практику роботи Канади, США, Польщі ми забуваємо вчитись на досвіді кредитно-ощадної кооперації, що існувала в минулому на теренах України. Також, спільними були висновки учасників щодо необхідності всебічної підтримки кредитних спілок на селі, в тому числі і за рахунок реалізації через кредитні спілки державних програм підтримки фермерства та дрібного сільськогосподарського виробництва. Тим більше, що в минулому саме держава виступала основним інвестором кредитних кооперативів.

Обговорення розпочате в ході науково-практичної конференції набуло свого розвитку на засіданні круглого столу. Велику зацікавленість присутність викликала доповідь пана Кіянки, який презентував основні досягнення руху кредитних спілок Польщі та функції й структурну побудову системи Каси Крайової. Так, сьогодні до складу Польської Каси Крайової входить біля 140 кредитних спілок, які мають майже 400 відділень. Активи кредитних спілок Польщі вже перевищують 350 мільйонів доларів США, а поле членства -460 тисяч осіб. Серед особливостей притаманних польському рухові кредитних спілок треба підкреслити, що жодна кредитна спілка не може існувати поза межами системи Каси Крайової, яка поєднує в собі функції Національної асоціації кредитних спілок, фінансового стабілізатора та кредитної спілки кредитних спілок, а також, виконує функції державного регулятора щодо діяльності кредитних спілок. При цьому, структура системи Каси Крайової є двохрівневою: кредитна спілка - Каса Крайова, з відсутністю ланки регіональних об'єднань.

Потім учасники круглого столу підійшли до наріжного питання обговорення - стратегічного визначення структурної побудови системи кредитних спілок України. Йшлося про кілька можливих схем:
1. Двохрівнева система: Кредитна спілка - НАКСУ за умови створення і розвитку обласних представництв як невід'ємних підрозділів НАКСУ;
2. Трьохрівнева система: Кредитна спілка - Обласне об'єднання, як юридична особа - НАКСУ за умови членства КС в обласних лігах як окремих юридичних особах з подальшим членством обласних ліг в НАКСУ;
3. Трьохрівнева система: Кредитна спілка - Обласне об'єднання, як осередок НАКСУ - НАКСУ за умови об'єднання КС області в обласні організації, але безпосередньому членстві КС в НАКСУ.
Оскільки перший з варіантів вже певною мірою реалізується і він є знайомим кредитним спілкам, більшу увагу було приділено розгляду другої та третьої схем.

Схема 2


Концепція другої схеми базується на ідеї, що членами НАКСУ в найближчий час мають стати лише обласні об'єднання кредитних спілок - юридичні особи (обласні ліги, асоціації тощо).
При цьому, членство в системі НАКСУ буде здійснюватись через членство в обласних об'єднаннях, які є окремими юридичними особами, що діють за встановленими НАКСУ стандартами та дотримуються їх. Бюджет системи двохрівневий і розподіляється між обласним і національним рівнем: КС фінансують об'єднання, а об'єднання фінансують НАКСУ.

Схема 3


Концепція третьої схеми передбачає безпосереднє членство кредитних спілок в НАКСУ. При цьому, основою Асоціації є обласні об'єднання без статусу юридичної особи, які об'єднують кредитні спілки кожної з областей і діють на підставі єдиного Статуту НАКСУ, Положень та стандартів. При цьому, система має єдиний бюджет: КС фінансують НАКСУ, а НАКСУ фінансує об'єднання.

Спільними для обох цих концепцій є демократичний спосіб обрання керівних органів Обласних об'єднань та представників до Ради, а також, розмежування функцій між центральною структурою та обласним рівнем. В той же час, основними відмінностями є те, що:
· обласні об'єднання, як осередки НАКСУ є відокремленими підрозділами Асоціації без статусу юридичної особи, що керуються єдиним Статутом і мають єдиний бюджет, в той час як, обласні об'єднання - юридичні особи мають свої власні статути, політику та бюджет,
· членами НАКСУ за другою схемою є Обласні об'єднання - юридичні особи, а за третьою - кредитні спілки.

Дискусія, що розгорнулася лише підтвердила актуальність цієї проблеми. Зокрема, учасники наголошували на необхідності активізації діяльності на рівні областей, проведенні єдиної політики в межах системи кредитних спілок за умови дотримання всіма кредитними спілками уніфікованих стандартів управління та фінансової діяльності, функціонуванні централізованих фондів, резервів та кооперування коштами. Отже, як зазначали присутні, має бути обрана така схема, яка дозволила би реалізувати всі вищезазначені потреби. При цьому, більшість учасників обговорення висловилося в підтримку схеми з максимальною централізацією та демократичністю.

В цілому ж, перебування на гостинній землі Чернігівщини дозволило учасникам плідно попрацювати, визначити пріоритети на майбутнє, долучитись до історичного минулого та культурних традицій області, і стало, також, приємною нагодою для нагородження групи журналістів, представників органів влади та громадських організацій почесними грамотами НАКСУ за значний вклад в розвиток кредитної кооперації в Україні.

Ми сподіваємося, що ця публікація, разом із спеціально підготовленою зусиллями Української освітньої програми ринкових реформ брошурою "Кредитна кооперація в Україні: відновлення традицій" не залишать Вас байдужими і Ви теж висловите свої думки щодо побудови системи кредитних спілок України.
На закінчення висловлюємо теплі слова подяки КС "Чернігівська", Учбово-методичному центру профспілок Чернігівської області та Українській освітній програмі ринкових реформ, без великої організаційної та фінансової підтримки яких ці урочисті заходи не могли би відбутися.


<<< до головної сторінки | обговорити на форумі >>>