З форуму нашого сайтуТема обговорення: Тим, хто не перереєструвався присвячується.
Автор теми: stalker
stalker (16.08.2004 в 14:10:54)Майже місячне протистояння Держфінпослуг і Держпідприємництва з питання забезпечення готовності держреєстраторів до здійснення необхідних реєстраційних дій в процесі перереєстрації діючих кредитних спілок накінець завершилося компромісом - роз'ясненням Держпідприємництва від 12.08.2004 за №5444. Пункт 2 цього роз'яснення покликаний розблокувати ситуацію, що склалася навколо перереєстрації діючих КС після 1.07.2004. При цьому, вдалося зняти тезу, на якій початково категорично настоював Держпідприємництва, щодо необхідності попереднього проходження КС процедури перетворення для отримання відповідного свідоцтва та реєстрації нової редакції статуту. Ознайомившись з нормами Цивільного кодексу і Закону України "Про державну реєстрацію юросіб і фізосіб-підприємців" щодо процедури перетворення юросіб, неважко здогадатися про наслідки проходження значною частиною неперереєстрованих КС такої процедури.
Тепер слід оперативно, бо часу залишилося зовсім мало, зробити наступне:
1. Як це і передбачається роз'ясненням, швидко стати в Єдиний реєстр як громадській організації і отримати відповідне свідоцтво. Будь-які подальші реєстраційні дії держреєстратори можуть здійснювати лише щодо тих юросіб, які вже є в Реєстрі. В свою чергу, включити неперреєстровані КС можна лише по їх сьогоднішньому статусу. Так що цей етап необхідно пройти. Хоча історія вже знає кілька випадків, коли держреєстратори, користуючись хаосом і невизначеністю, включали в Єдиний реєстр неперреєстровані КС зразу як кредитні спілки і реєстрували нові редакції статутів. Можна лише здогадуватися, як це у них виходило, але, думаю, що переважній більшості КС таке щастя навряд чи посміхнеться.
2. Одразу після отримання свідоцтва у держреєстратора знову подати туди ж документи для здійснення державної реєстрації змін до установчих документів, тобто для реєстрації нової редакції статуту, приведеної у відповідність до ЗУ "Про кредитні спілки". Перелік необхідних для цього документів наведено у роз'ясненні. При цьому, необхідно звернути увагу на одну дуже важливу річ, яка у роз'ясненні згадується ніби між іншим, але саме вона і є суттю компромісу з Держпідприємництва. Мова йде про зміну найменування. КС повинна не просто внести зміни у статут з метою його приведення у відповідність до ЗУ "Про кредитні спілки", але й одночасно змінити найменування. Саме завдяки цьому прийому КС на другому етапі, реєструючи зміни до установчих документів, вноситься до Єдиного реєстру уже як кредитна спілка.Приблизно це виглядає так: п. 1 статті 23 ЗУ „Про державну реєстрацію..." вказує, що юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму і назву. Тому у формі 6, яку КС здає на першому етапі для її внесення в Єдиний реєстр, в розділі I міститься рубрика „Повне найменування юридичної особи", яка включає дві позиції: організаційно-правову форму юридичної особи та назву юридичної особи. В даному випадку в якості організаційно-правової форми вказується „громадська організація" або „об'єднання громадян", а в якості назви „кредитна спілка "Кооперативний привіт". На другому етапі при поданні форми 3 у її розділі I організаційно-правова форма та назва КС вказується аналогічно як у розділі I форми 6, а от у розділі III форми 3 „Відомості про юридичну особу, що змінюються" у рубриці „Зміна повного найменування юридичної особи" в якості організаційно-правової форми вказується „кредитна спілка", а в якості зміненої назви „Кооперативний привіт". В Єдиний реєстр інформація буде занесена саме так, як вказано у розділі ІІІ форми 3, що і є необхідним результатом.
До речі, таким же чином проводиться реєстрація зміни місцезнаходження юридичної особи.Після державної реєстрації таких змін до установчих документів КС отримує нову редакцію статуту з відміткою на титульному листі про здійснення державної реєстрації змін, а також нове свідоцтво згідно п. 15 статті 29 ЗУ „Про державну реєстрацію юросіб і фізосіб-підприємців". На цьому робота з держреєстратором для КС закінчується і розпочинається етап роботи з Держфінпослуг.
3. Що треба зробити для того, щоби зареєструватися як фінустанова та потрапити в Державний реєстр фінансових установ визначено у Положенні про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затвердженому Розпорядженням Держфінпослуг від 22.06.2004 за №1099 та зареєстрованому Мінюстом 7.07.2004 за №847/9446. Враховуючи надзвичайну обмеженість часу, що залишився до 22.09.2004, у Держфінпослуг на даний момент забезпечена повна готовність для швидкого розгляду поданих документів. Єдина порада: колеги, від гріха подальше не виявляйте надлишкової фантазії у своїх статутах і внутрішніх положеннях. До 1.07.2004 у Держфінпослуг Вам давали можливість у випадку невиправданих проявів такої фантазії забирати документи на доопрацювання і вносити їх повторно. Тепер, якщо у статуті буде виявлено сумнівну з точки зору закону тезу, Вам доведеться вносити зміни до статуту, знову проводячи загальні збори та проходячи через держреєстратор. А це, як Ви розумієте, може за сьогоднішніх обставин виявитися фатальним.
4. Після внесення інформації про КС до Державного реєстру фінансових установ проводиться процедура ліцензування згідно Ліцензійних умов, затверджених Розпорядженням Держфінпослуг від 2.12.2003 за №146 та зареєстрованих у Мінюсті 25.12.2003 за №1225/8546.
Ось такий алгоритм. Безумовно, в кожному конкретному випадку можуть виникати додаткові нюанси і нюансики. Але саме вищевказана схема дій концептуально погоджена з Держпідприємництва. Так що успіхів. Якщо ж виникатимуть по справжньому сер'йозні непорозуміння з держреєстраторами, рекомендую звертатися за підтримкою у Держфінпослуг. Впевнений, там відгукнуться.