Василь Волга. Підсумки 100 днів роботи нового керівництва Держфінпослуг
6 липня 2010 року у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція Голови Держфінпослуг Василя Волги на тему «Підсумки ста днів роботи нового керівництва Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України». Нове керівництво Держфінпослуг ознайомило представників ділової преси України з результатами своєї роботи протягом вищеназваного періоду.
Отже, перед новим складом Комісії було поставлено два основних завдання: забезпечити надійний захист майнових прав громадян та збільшити капіталізацію ринку небанківських фінансових послуг за три роки в десять разів.
Голова Держфінпослуг Василь Волга повідомив, що для стабілізації ринку кредитних спілок було виконано наступне:
— завершено роботу над Концепцією пруденційного (упереджуючого) нагляду над ринком небанківських фінансів відповідно до світової практики;
— розроблено Концепцію реформування системи кредитної кооперації (вона знаходиться на стадії погодження та оприлюднення);
— п ідготовлено розпорядження Кабінету Міністрів України про механізм рефінансування проблемних кредитних спілок. Закінчено остаточні консультації з віце-прем’єр-міністром України з економічних питань Сергієм Тігіпком та керівництвом Національного банку і це дає надію, що на наступному тижні ринок кредитних спілок отримає нарешті розпорядження Кабінету Міністрів України про рефінансування у розмірі 100-120 млн. грн.
Принциповим досягненням є також створення при Кабінеті Міністрів України робочої групи щодо підготовки пропозицій до бюджетної резолюції з внесенням 1,5 млрд. грн. у бюджет наступного року для компенсації безнадійної заборгованості вкладникам кредитних спілок.
Розроблено механізм повернення громадянам депозитних вкладів, зокрема, шляхом створення державної факторингової компанії при Держфінпослуг, яка буде викуповувати у громадян України право вимоги до кредитних спілок, яку регулятор кваліфікуватиме як безнадійну заборгованість. Наступним кроком ця компанія вживатиме всіх передбачених законом заходів для отримання коштів від боржників і повернення їх до державного бюджету. Термін діяльності такої компанії складатиме приблизно рік;
— створено навчальний заклад при Держфінпослуг у формі державного підприємства «Інститут розвитку фінансового ринку України» для підготовки фахівців небанківського фінансового сектора.
Протягом ста днів регулятор тісно співпрацював з асоціаціями ошуканих вкладників. Голова ДФП наголосив на тому, що держава повністю винна в тому, що люди загубили свої гроші, і вона має за це розрахуватися, а для цього потрібен громадський тиск на органи державної влади.
Стосовно введення мораторію на видачу вкладів членів кредитних спілок пан Волга зазначив, що основним завданням сьогодні є прийняття розпорядження КМУ про рефінансування КС. Держфінпослуг і далі наполягатиме на тому, що у разі введення у кредитну спілку тимчасової адміністрації, рішення про призупинення тієї чи іншої ліцензії може бути прийнято на розсуд адміністратора. Коли це почне відбуватися – питання часу. Тобто якщо буде прийняте розпорядження Кабміну про рефінансування КС, у ряд кредитних спілок (у яких ситуація не найскладніша) буде введено тимчасову адміністрацію і вже під наглядом регулятора почнеться "лікування" кредитної спілки.
Відповідаючи на запитання журналіста "Бюлетеня кредитних спілок України", Василь Волга по-перше коротко розповів про своє бачення системного співробітництва Держфінпослуг з асоціаціями кредитних спілок. Зокрема, він зазначив, що якщо перейматися переважно проблематикою фінансових установ, більше страждають вкладники КС, і навпаки. Тому у Комісії, звичайно, прислухатимуться до думки асоціацій. Проте поки що абсолютно всі пропозиції, які надходять до Держфінпослуг стосовно нової редакції Концепції розвитку кредитної кооперації, орієнтовані на користь кредитних спілок і не враховують інтересів їхніх членів. Тому робота проходитиме у "жорсткому діалозі".
По-друге, стосовно ситуації у найбільш проблемних кредитних спілках Голова ДФП відповів, що становище у них буде виправлене одразу після створення вищезгаданої державної факторингової компанії при Держфінпослуг з повернення боргів КС вкладникам. "А люди, винні у сьогоднішній ситуації у таких кредитних спілках, матимуть справу з компетентними органами", — сказав Голова Держфінпослуг.
Скорочена стенограма прес-конференції (з питань кредитно-кооперативного руху) >>>